Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Przeklęta Machinatemat: [newsy] Wcięcia
komnata: Przeklęta Machina
Czy wcinać pierwszy akapit w newsach?
tak (4)
 
 21%
nie (7)
 
 37%
wszystko jedno (8)
 
 42%
Zaloguj się i zagłosuj!

Tarnoob PW
20 listopada 2016, 11:51
Krótko i na temat – pierwszego akapitu się nie wcina. Przynajmniej tak nie robią poważne wydawnictwa jak Znak, Prószyński, CC Press, itp., nie mówiąc już o stronach internetowych (np. dużych mediów). W LaTeX-u domyślnie pierwszy akapit (po tytule albo odstępie) nie jest wcinany.

To po pierwsze zbędne. Wcięcie ma oddzielać wierz od poprzedniego akapitu. Po drugie – to nawet szkodliwe, bo ma się mniej miejsca. To ważne zwłaszcza w wąskich wierszach jak te w newsach. Jeśli chce się jakoś ładnie wy­różnić początek – to jest wypunktowanie albo inicjał.

Poza tym w newsach słusznie praktykuje się odstępy między akapitami (jak ogólnie w Internecie). Odstępów z wcię­ciami się nie łączy.

Alistair PW
20 listopada 2016, 11:56
Chyba "w LaTeX-ie", na pewno nie "w LaTeX-u".

Tarnoob PW
20 listopada 2016, 12:03
Otóż nie. LaTeX to [latech]. Tam na końcu jest wielkie chi.

Garett PW
20 listopada 2016, 12:31
Grota nie jest dużym ani poważnym wydawnictwem, także ten... Tarni stahp!

Demon Bethrezen PW
20 listopada 2016, 12:35
Temat Właściwy

Uwaga jest jak najbardziej trafna i wymaga merytorycznej rozmowy, choć zwróciłbym uwagę na jeden ważny element - "Przynajmniej tak nie robią poważne wydawnictwa jak Znak". Strony internetowe - szczególnie te o dosyć trywialnej tematyce fandom-fantasy - to wciąż medium z samego założenia odbiegającego formą od kryterium profesjonalizmu. Zwrócił już na to uwagę Garett. Nie znaczy to, że powinno się zaniżać standard i bezmyślnie dostosowywać do realiów i targetu, choć ma to też drugą stronę medalu, a mianowicie nie podporządkowanie się tym regułom teoretycznie ma kilka plusów.

Po pierwsze, wcięcia paradoksalnie wydają się być przyjemniejsze dla oka. Jest to moja subiektywna opinia. Nie ma właściwej odpowiedzi, gdyż każdy posiada inny zmysł estetyczny, choć mógłbym poprzeć moje zdanie odwołaniem do skojarzeń stron, gdzie takich wcięć nie ma. Czy to są "poważne" strony internetowe? Nie, to blogi, wikie i stronki młodych ludzi o animacjach i słabych grach, gdzie nawet tekstu się nie formatuje i nie sprawdza. Paradoksalnie profesjonalizm, ale czy nie lepszy byłby już ten nieprofesjonalizm groty? Może i błędny, ale pamiętajmy, że pewne standardy mimo swej wartości są tylko zmiennym elementem, narzędziem.

Po drugie, kolejne podobne "zmiany" mogą być krokiem w kierunku zbędnej profesjonalizacji strony, co na dłuższą metę może być szkodliwe, szczególnie dlatego, że ciężko ocenić kiedy "przeszło się na drugą stronę". Akurat stylistyka strony zawiera się w samej treści (nie formie!), ale sam zapis tekstu też jest kluczowy.

Należy sobie zadać pytanie czy kierunek rozwoju to profesjonalizacja i większy nakład prac przy pisaniu, czy jednak zachowanie tego trywialnego, ale uroczego elementu "swobody". Osobiście zalecałbym złoty środek, szczególnie kiedy tendencje są skrajne - albo język w internecie upraszcza się do karykaturalnych form opartych o bełkot i pismo obrazkowe, albo źle postawiony przecinek i akapit staje się brodnią, którą prokurator generalny ściga z urzędu, skazując pięć pokoleń na katorgę.

Najważniejsza jest konsekwencja, aby autorzy newsów zachowali jednolity styl.

Zaznaczyłem wariant "wszystko jedno". Na dobrą sprawę nie zwracam zupełnie uwagi na takie niuanse. Niezależnie od wyboru redaktorów - każda opcja będzie miała plusy i minusy.

Off-top

Buractwo:
Chyba "w LaTeX-ie", na pewno nie "w LaTeX-u".

Przyczepienie się do Pana Tarnooba, aby wytknąć mu nieodnoszący się w ŻADEN sposób do tematu błąd, który nie jest nawet błędem, to nie tyle przejaw kompleksów i pychy, ale wyraz bezmyślnego braku szacunku do trudu jaki sobie zadał, gdy zakładał ten wątek oraz próba zwrócenia na siebie uwagi, nawet jeśli samemu nie ma się kompletnie NIC do powiedzenia. Strywializowanie jego słów do nic nie znaczącej pomyłki, próba umniejszenia jego roli do "tego, który popełnia błędy", to mam nadzieje jakaś socjotechnika lub wyraz prywatnej niechęci, bo mam nadzieję, że nikt świadomie nie ograniczyłby dyskusji do zabaw językiem, który jest przede wszystkim narzędziem, zmienną i podległą nam służbą, sposobem komunikacji. Czy ten błąd zaburzył w jakikolwiek sposób komunikację? Wydaje mi się, że nie, a każdy zrozumiał przekaz. Oczywiście, można wymagać więcej od Tarnooba, gdy sam porusza problem profesjonalnego redagowania tekstu, ale nie zapominajmy, że jesteśmy na stronie o mocy i magii, gierce na komputer. Mam nadzieję, że Pan Tarnoob zostanie przeproszony, bo na jego miejscu z pewnością odczułbym zażenowanie i smutek na samą myśl jak podchodzi się do starań użytkowników.

Pozdrawiam, Władca Piekieł

Nicolai PW
20 listopada 2016, 12:41
O... siema Wiw.

Alistair PW
20 listopada 2016, 13:12
No cóż. Faktycznie jestem winien przeprosiny. Dlatego naprawdę przepraszam Panie Tarnoobie za moje prostackie zachowanie, nie tylko dlatego, że nie miałem racji. To się więcej nie powtórzy.

Aayren PW
20 listopada 2016, 13:18
Ha! Muszę przyznać, że sam machinalnie robię te akapity wszędzie gdzie się da... Ale argumentacja Pana T przekonała mnie, że to nie zawsze trafiony pomysł. Sugestia Inicjału za to, całkiem mi się podoba.

Kammer PW
20 listopada 2016, 13:20
Tak, inicjał to kapitalny pomysł, robiliśmy to już z Drwalem w dziale KB.

Kastore PW
20 listopada 2016, 13:55
Ech, Tarnoob... jak Ty możesz normalnie funkcjonować, mając tak pierdołowate problemy ze wszystkim? :/

Tarnoob PW
20 listopada 2016, 14:12
Alistair, nie masz za co mnie przepraszać. Czujność zawsze na propsie. Nie słuchaj rogacza.
Kastore, ziarnko do ziarnka, a uzbiera się miarka.
Kammer, inicjały obrazkowe uniemożliwiają zaznaczanie tekstu i mogą być trudne do zaimplementowania, dlatego bym sobie je darował. Wystarczy zwykłe powiększenie litery na dwie linie.

Kammer PW
20 listopada 2016, 14:17
I to jest akurat najlepsze w tym wszystkim, że to nie jest obrazek, a magia CSS-a (a konkretniej: font-family: inicjal).

Garett PW
20 listopada 2016, 14:54
@Tarnoob Ja cię tak trochę nie rozumiem - traktujesz Grotę dosyć emocjonalnie, zdarza ci się gadać o odpowiedzialności za fanów, a zajmujesz się pierdołami, zamiast, no nie wiem, pomóc robić komnaty czy coś w tym stylu...

Tarnoob PW
20 listopada 2016, 15:00
Bo wypominanie usterek zajmuje chwilę. W dodatku jeśli ja tego nie zrobię, to nie zrobi tego nikt inny. Przy ro­bie­niu komnat jestem zastępowalny i mam inne priorytety – jak czytelnictwo i redagowanie Wikipedii.

Nicolai PW
20 listopada 2016, 15:38
Ale to nie są usterki. To są skrajne głupoty, którymi zajmujesz się któryś miesiąc z rzędu. Przyjmij w końcu do wiadomości, że nikogoc to nie obchodzi.
Edit: Co do zastępowania przy robieniu komnat to nie udawaj. Jak ostatnio miałeś napad pedanterii to zaproponowałem zrobienie artefaktów z H7 i do tej pory nie ałem od Ciebie odpowiedzi.

Tarnoob PW
20 listopada 2016, 19:19
Nie mówię, że zastąpiłbym kogo innego w robieniu komnat. Odwrotnie: jeśli ja nie będę robił komnat, to kto inny i tak to zrobi.

Tylko że to są już osobiste dygresje i proszę administrację o ustosunkowanie się do głównego tematu.

Acid Dragon PW
20 listopada 2016, 19:59
Administracja - podobnie jak przy wszystkich innych typograficznych i estetycznych kwestiach - decyzję pozostawia autorom niusów.

Nie będziemy oficjalnie narzucać nikomu konieczności zachowania takiej, czy innej stylistyki, jeśli mieści się ona w dopuszczalnych ramach językowych oraz nie narusza ogólnej stylistyki strony (np. gdyby ktoś sobie postanowił użyć czcionki Comic Sans :P).

Jeśli zatrudnialibyśmy pracowników, to być może istniałyby jakieś "guidelines" co do zachowania formy niusów, skonsultowane z profesjonalistami oraz językoznawcami. Ponieważ jednak Grota jest dziełem hobbystycznym i nieprofesjonalnym, nie widzę powodów, by tak było.

Mi osobiście się wcięcie w pierwszym akapicie podoba i dalej będę je stosował w swoich niusach. Inny autorzy mogą robić jak uważają za stosowne.

Nicolai PW
20 listopada 2016, 19:59
@Tarnoob: To tak nie działa ;) Jak widzisz kilka działów jest rozkopanych i nie ma komu dokończyć także bez opowiadania bajek proszę :P

Qui PW
20 listopada 2016, 20:42
Połowa postów w tym temacie nic nie wnosi do tematu tudzież wnosi coś do jakiegoś innego tematu i powinienem je wywalić częściowo lub w całości... ale mi się nie chce :P. Administracja ustosunkowała się do poruszonego zagadnienia więc temat zamykam, inne zagadnienia możecie sobie kontynuować gdzieś indziej.

P.S. Acid, jak się administracja ustosunkowuje do zagadnienia, to również może zamknąć temat przy okazji ;).
temat: [newsy] Wcięcia

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel