Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Komnaty Smoczych Władcówtemat: VI Debata - O błędach ortograficznych
komnata: Komnaty Smoczych Władców
W jaki sposób według Ciebie Strażnicy powinni rozprawiać się z błędami ortograficznymi?
Ignorować je i ich nie poprawiać (3)
 
 6%
Poprawiać, ale nie zaznaczać poprawek (2)
 
 4%
Poprawiać tylko te, które utrudniają zrozumienie posta/rzucają się w oczy, i zaznaczać poprawki (24)
 
 47%
Poprawiać wszystkie i zaznaczać każdy możliwy błąd (21)
 
 41%
Żadne z powyższych (1)
 
 2%
Zaloguj się i zagłosuj!
strona: 1 - 2

Andruids PW
31 stycznia 2015, 21:37
O ile zgodzę się, że o poprawnej pisowni należy przypominać jak najczęściej, to mimo wszystko sądzę, że jednoznaczne "POPRAWIAĆ", albo jednoznaczne "ZOSTAWIAĆ" trochę zabija inicjatywę moderatorów. Póki co Alamar poprawia wszystko, bo jest gramatycznym nazistą, a Kammer nie ma nic innego do roboty i póki nikt nie narzeka, to nie widzę powodu, żeby to ruszać. Z kolei, jeśli znaczna część osób opowie się za jedną z opcji, przyszłych malkontentów będzie można odesłać do tego tematu i powiedzieć "sorry, taki mamy klimat". Jakoś... nie podoba mi się takie uproszczenie sprawy.

Kammer:

Weź. Nic z niczego nie wyewoluuje, bo nikt nagle nie powie "można pisać tak jak się chce póki będzie się konsekwentnym". Ale jakby ktoś zrobił sobie profil mistrza Yody i pisał jego składnią? Zbanowałbyś takiego człowieka?

Hubertus PW
31 stycznia 2015, 22:18
Tak czytam to i czytam... i nie bardzo widzę sens w tej debacie, bo niby co tu mamy ustalić?

Zacytowany punkt z Konstytucji w moim przekonaniu wyczerpuje konieczność regulacji w tym zakresie i nie ma sensu go zmieniać, zgodnie z zasadą, że lepsze jest wrogiem dobrego.

Acid wskazał też na regulacje dotyczące zadań Strażników, w obowiązkach nie ma nic o nakazie poprawiania postów i też nie widzę powodu by zmuszać kogokolwiek do tego, jesli już to możemy wprowadzić oznaczenie posta jako błędnego i obowiązkiem użytkownika będzie go poprawić, wtedy jest szansa że się czegoś nauczy, jesli już mielibyśmy ambicje pedagogiczne...

Natomiast jesli niektorym Strażnikom czy Starożytnym się nudzi, i lubią się bawić w oznaczanie na biało poszczególnych literek, przecinków, a nawet spacji, to niech mają tę odrobinę sadystycznej przyjemnosci, ale niech nie liczą, że to kogoś czegoś nauczy, bo pierwsza zasada nauczania zwraca uwagę że dopiero jak czegoś doświadczysz, to to zapamiętasz, dlatego, jak już wspomniałem wyżej, tylko konieczność własnoręcznej edycji posta skłoni osobę robiącą błędy do zapamiętania korekty. Z tym że należałoby wprowadzić zasadę że tagowanie dotyczy tylko sytuacji gdy błąd uniemożliwia prawidłowe zrozumienie wypowiedzi, bo niektórzy tu bywają nadgorliwi.
Ale zgodnie z zasadą przewagi dobrego nad lepszym uważam, że lepiej tej kruchej równowagi nie naruszać ;p

Kammer PW
31 stycznia 2015, 22:23
Hubertus:
możemy wprowadzić oznaczenie posta jako błędnego i obowiązkiem użytkownika będzie go poprawić,
Czy czasem coś takiego nie jest wprowadzone w Jaskini i nie jest uznawane za bezsensowne i niedziałające?

Hubertus PW
31 stycznia 2015, 22:29
W Jaskini była jeszcze kara za takie posty, chyba po 3ech, czy 5ciu niepoprawionych była blokada dalszego pisania ;p
Zdjęto to chyba z powodów niechęci moderatorów do stosowania tego, bo to wymaga sporej pracy od nich ;p

Ale to jedyny sensowny sposób na walkę z plagą błędów, tylko czy na pewno tego chcemy? To nie jest forum o języku polskim dla profesorów polonistyki.

Uważam ze obecne regulacje zakładające konieczność zrozumiałości posta dla odbiorców są wystarczające, a jak ktoś lubi się bawic w poprawianie niech ma swoje zabawki dalej ;p

Acid Dragon PW
31 stycznia 2015, 23:18
Informuję wszem i wobec, że przygotowałem dla Strażników nowy tag, który działa w zaproponowany sposób, to znaczy - wyświetla oznaczoną w ten sposób treść na kolor biały dla autora posta i dla Strażnika, natomiast reszta świata zobaczy zwykły tekst. W razie jakichś pytań, zapraszam Strażników do znanego im miejsca.

To oczywiście nie kończy debaty, aczkolwiek dostarcza pewnego kompromisowego rozwiązania.

Jednocześnie zaznaczam, że od teraz nie widzę najmniejszego powodu, aby poprawione błędy w dalszym ciągu były zaznaczane na widoku publicznym.

Matheo PW
1 lutego 2015, 00:23
Ciesze siem rze mogłem pomuc ;)

Tarnoob PW
1 lutego 2015, 19:12
Wiwat! Wiwat! Jak widać, wprowadzono opcję „żadną z powyższych”, która w ankiecie przegrała i ma mój jeden głos. :-P

W sumie tak mogłoby to zostać. Można by też dać każdemu użytkownikowi opcję w profilu, czy chce widzieć te białe poprawki, czy nie – skoro udało się to ustawić Strażnikom.

Dren PW
2 lutego 2015, 19:58
Oczywisiće rze nie pofino siem porawiaci blenduf to gupi pomysl rzeby poprawiaci blendy kturz ma czas by tak robic pszećesz to jak urzywanie musgó supelnie beszenzowne






Andruids PW
3 lutego 2015, 18:11
Dren:
Rozumiem, że kolega na komórce pisze...

Tarnoob PW
3 lutego 2015, 20:36
Skorzystam z okazji do dygresji.

Jako absolutny nerd i użytkownik laptopa, który ma najprostszy możliwy telefon (Nokia bez aparatu nawet – zy­s­ku­je na popularności!), czasami bywam poirytowany tym, jak się ktoś usprawiedliwia pisaniem z telefonu. Robią ba­bo­le i belzebuble, „bo na telefonie”. Pisze się do nich i po kilka minut nie odpowiadają nawet, „bo na telefonie”, i tak dalej. -_-

„W przody Słońce w miejscu stanie, prędzej w morzu wyschnie woda niż tu u nas będzie rozdzielczość i ułatwienia dla telefonów.” :-P

Dalej nie rozumiem, dlaczego nikt nie zaznaczył oprócz mnie opcji „żadna z powyższych”, skoro się wydaje naj­bar­dziej kompromisowa i to ona wygrała.

Nicolai PW
3 lutego 2015, 20:41
Tarnoob:
użytkownik laptopa, który ma najprostszy możliwy telefon
Twój laptop ma telefon? A w każdym razie ogólnie zgadzam się z Tobą. Nie rozumiem czemu pisanie z komórki miałoby usprawiedliwiać? Przecież większość słuchawek ma autokoretkę*, która nie pozwala na pisanie bez polskich literek.
*która nie działa na czacie.

Dren PW
3 lutego 2015, 22:03
Niestety nie piszę na komórce choć faktycznie trochę przecholowałem z postem wyżej zważając na fakt że z interpunkcji leżę i kwiczę.

Tarnoob PW
3 lutego 2015, 22:46
Kiedy naród polski zrozumie, że jest coś takiego jako PWN, a ich Słownik Ortograficzny – czy nawet strona in­ter­ne­to­wa! – mają wszystkie reguły ortografii i interpunkcji (jak pisownia skrótów, nazw obcych, itd.), a nie tylko po­sz­cze­gól­ne wyrazy? No pytam, kiedy to im wejdzie do głów? Kiedy ludzie zrozumieją istnienie Rady Języka Pol­s­kie­go – która istnieje już bodaj od lat 20.? Kiedy ludzi olśni, że nawet na polskiej Wikipedii jest poradnik dla edytorów z listą najczęstszych błędów?

Już chyba prędzej wyjdzie Saga Antagarichu i MM11. :-P

Kammer PW
3 lutego 2015, 22:51
ANDRe:
Ale jakby ktoś zrobił sobie profil mistrza Yody i pisał jego składnią? Zbanowałbyś takiego człowieka?
Kwestia kontrowersyjna. Jakiś czas temu mieliśmy na czacie przypadek bardzo intensywnego... ślązaczenia. Reakcje były raczej jednostronne. Negatywne.

Garett PW
3 lutego 2015, 23:13
Kammer:
Kwestia kontrowersyjna. Jakiś czas temu mieliśmy na czacie przypadek bardzo intensywnego... ślązaczenia. Reakcje były raczej jednostronne. Negaatywne.

Mów za siebie, mnie, Wiwowi i jeszcze kilku innym to jakoś nie przeszkadzało, to głównie ty i Bychu mieliście z tym problem. :P

Kammer PW
3 lutego 2015, 23:20
Garett:
głównie ty i Bychu mieliście z tym problem.
100% respondentów miało ze ślązaczeniem problemy. :P

W każdym razie - nadal jestem zdanie, że jest to kwestia kontrowersyjna.

Dren PW
3 lutego 2015, 23:28
Tarnoobie nie mam ci jak odpowiedzieć chyba że chcesz żebym się zasłaniał różnymi wymówkami typu:bo mi się nie chce,jestem ścisłowcem,miałem kiepskie nauczycielki itp.

Garett PW
3 lutego 2015, 23:28
Nawet jeśli tylko ja nie miałem z tym problemu, to nadal nie będzie 100%. :P

Kammer PW
3 lutego 2015, 23:29
Drenie - bieliłbym.

Garetcie - lista respondentów: ja, Bychu. :P

Tarnoob PW
5 lutego 2015, 01:43
Drenie, ależ prawie cała Grota to ścisłowcy, często studenci politechnik. :3

Pisownia jest też bliska naukom ścisłym, bo tekst to nic innego niż konkatenowane (łączone) ciągi grafemów – zna­ków mogących mieć nieco różne kształty, ale zachowujących ogólne ramy, znaczenie i przede wszystkim różnice z innymi grafemami, jak uczy strukturalizm.

Oczywiście po przeczytaniu tego posta nie wygooglasz, czym jest grafem, strukturalizm, ani tym bardziej nie wej­dziesz na pwn.pl ani nie zaczniesz robić spacji po przecinkach. :-P Mi się tego typu nawyk wydaje szczególnie gro­teskowy – przecież we wszystkich tekstach świata *widać wyraźnie* spacje po przecinkach, a mimo to ludzie czę­s­to piszą inaczej, bez nich albo przed nimi. :-P

Naucz się przede wszystkim rozróżniać części składowe zdania – tzn. w zdaniu złożonym zauważaj, jakie są zda­nia pojedyncze (ze swoim orzeczeniem i innymi częściami zdania), a te zdania pojedyncze rozdzielaj przecinkiem. Nic prostszego – to bardzo uniwersalna zasada.
strona: 1 - 2
temat: VI Debata - O błędach ortograficznych

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel