Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XDark MessiahHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Po cmentarzu włóczą się:
   Hobbit
   Kastore
jesteś zalogowany jako Nieznajomy
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: AB a Forge - kwestia sporna
komnata: Biblioteka Legend

Hobbit PW
13 listopada 2017, 18:22
Czy ktoś mnie może oświecić, czy w kampaniach z Armageddon's Blade są jakiekolwiek przesłanki jasno stwierdzające, które z zakończeń MM7 było kanoniczne? Chętnie poznam treść konkretnych tekstów - może źle szukałem, ale sam niczego nie znalazłem, przynajmniej w samej tytułowej kampanii AB.

Wiem że jeśli wybierze się sędziego Sleena, między Erathią a Avlee wybucha wojna, więc może to być jakaś wskazówka. Z drugiej strony - czy to wystarczający argument za kanonicznością któregokolwiek z zakończeń MM7?

Acid Dragon PW
13 listopada 2017, 19:49
Potwierdzenia nie ma, ale istnieje logiczne zaprzeczenie.

Jedynym wyraźnym skutkiem dobrego zakończenia jest otwarcie bramy do stacji Beta 5 i stamtąd do innych światów, lecz ani w AB, ani w następnych grach nie ma już do tego wydarzenia odniesień. Jedynym wyjątkiem, jaki mi przychodzi do głowy jest to, że po latach w wywiadzie dla Kwasowej Groty Jennifer Bullard stwierdziła, że portale do Heroes IV powstały za sprawą Coraka, którego spotykamy właśnie w dobrym zakończeniu MM7. Ponieważ jednak brak jest jakichkolwiek tekstów w samych grach, a pani Bullard nie konsultowała swoich odpowiedzi z innymi autorami fabuły, ten tekst można uznać za dyskusyjny kanonicznie.

Więc potwierdzenia "dobrego" zakończenia właściwie nie ma.
Ale zaprzeczenia też nie.
"Dobre" zakończenie jest w zasadzie tak izolowane, że można uznać, że niczego nie zmieniło. Co najwyżej można sobie dopowiedzieć, że drużyna poszukiwaczy przez stację Beta 5 wróciła sobie na Terrę, zabrała przetwornik oscylacyjny i tyle.

Potwierdzenia "złego" zakończenia też nie ma. Chyba, że liczymy nieliczne pozostałości po Forge, jak martwy stinger w menu, czy kuźnia Forge na okładce AB.
Natomiast istnieje zaprzeczenie.
W przypadku "złego" zakończenia zarówno filmik końcowy MM7 jak i teksty po wygranej mówią o powstaniu goblinów z miotaczami i cyber-zombie, a Kastore miał ruszyć na podbój świata. Jednakże nic z tych rzeczy się nie wydarzyło. Więc o ile nie zrobimy jakiejś teorii, że między MM7 i AB po Erathii szwendały się cyborgi oraz że ktoś stoczył wojnę z Kastorem i go przegnał, a następnie w czasach AB już wszyscy o wszystkim zapomnieli, to nie da się tego zakończenia pogodzić z resztą fabuły.

Toteż przez zaprzeczenie zakończenia "złego" musimy (niestety) przyjąć, że zakończenie "dobre" jest kanoniczne. Wszelkie inne teorie niemiłosiernie tnie brzytwa Ockhama.
temat: AB a Forge - kwestia sporna

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel