Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XDark MessiahHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Po cmentarzu włóczy się:
   Kuririn
jesteś zalogowany jako Nieznajomy
zaloguj się    załóż konto
Podziemna Tawernatemat: Marka „Matrix”
komnata: Podziemna Tawerna
Jakie jest Twoje ulubione dzieło marki „Matrix”?
Film „Matrix” (9)

64%
Film „Matrix Reaktywacja” („The Matrix Reloaded”) (2)

14%
Film „Matrix Rewolucje” (0)

0%
Filmy „Animatrix” (3)

21%
Gra „Enter the Matrix” (0)

0%
Gra „Matrix: Path of Neo” (0)

0%
Gra „The Matrix Online” (0)

0%
Zaloguj się i zagłosuj!
strona: 1 - 2

Tarnoob PW
16 października 2017, 01:41
Belegor: proszę, dodawaj linki znacznikami. Gołe adresy bez etykiet są brzydkie, mało czytelne, mogą też u­trud­niać wyszukiwanie i kto wie, czy Gugiel ich nie ocenia niżej.

Eggyslav: Hipoteza, że Zion (Syjon) też jest symulacją, jest jak najbardziej legitna. Takie spekulacje podobno po­ja­wia­ły się po premierze „Reaktywacji”, jeszcze przed „Rewolucjami”*. Ona mnóstwo tłumaczy, np. supermoce Neo poza Matriksem. Mimo to wytłumaczono je inaczej – Neo przez odwiedzenie Architekta zdobył łączność ze Źród­łem. Przez to nawet odłączony od Matriksa ma kontrolę nad maszynami, które są do niego podłączone. Smitha w cie­le Bane’a można wyjaśnić bez problemu, nawet bez odwoływania się do tego – ludzie zwykle „uploadują” swój umysł do Matriksa, a Smith zrobił „download”. Nie ma wyraźnego powodu, dlaczego ta symetria miała jakoś razić.

Mimo to hipoteza głębszej symulacji (trochę jak w „Incepcji”) ma sens i jest potencjalnym punktem wyjścia do ewentualnego po­wro­tu serii. Neo martwy w „prawdziwym świecie” mógłby spotkać Architekta, Wyrocznię i może Merowinga w świe­cie „jeszcze prawdziwszym”. To dawałoby dobre filozoficzne przesłanie – że absolutnie nigdy nie zna się źródła swoich wrażeń zmysłowych (obrazów, dźwięków itd.), nawet jeśli się rozpozna i usunie jakieś źródło iluzji. Trochę Kartezjusz (sceptycyzm metodyczny), trochę hinduizm i buddyzm.

Za to hipoteza, że Smith to wybraniec, jest pomysłowym, ale jednak nieporozumieniem. Co najwyżej Smith może nosić w sobie część kodu wybrańca – np. po zniszczeniu go przez Neo w I części. Smith chyba wprost mówi w „Re­ak­ty­wa­cji” do Neo, że ten ostatni zostawił w tym pierwszym część siebie. Architekt może niewyraźnie, ale jednoznacznie mówi, że Neo jest kolejnym wybrańcem mającym wejść do Źródła, zrobić debugging i reboot, po­w­ta­rza­jąc cykl.

————————
* Słyszałem tak od znajomego, który lata temu zagłębił się w fandom „Matriksa”. Teraz nie chce mi się tego badać.

Tarnoob PW
7 stycznia, 03:13
Tej nocy w ramach zagłębiania się w (potencjalne) źródła „Matriksów” obejrzałem film „Dark City” z 1998 (rok starszy). Widziałem trochę złośliwych opinni, że Mtx z niego zrzyna. Są wyraźne analogie [spoiler alert], ale jest też dużo wyraźnych różnic.

Przede wszystkim „Dark City” nie jest klasycznym monomitem, a pokazywany sceptycyzm jest inny. Mtx mówi o sceptycyzmie Kartezjusza (nieznane są źródła naocznych wrażeń empirycznych). Za to Dark City – o tym, że nieznae są źródła własnych wspomnień. Nie wiem, który znany filozof mówił o tym najgłośniej albo który z filozofów mówiących o tym jest najbardziej znany. Do głowy przychodzi mi tylko Hume, który kwestionował istnienie „ja” – bo introspekcja jest retrospekcją.

Uważam te filmy za komplementarne. Nie widzę żadnej potrzeby oceniania, który jest lepszy. Mtx odegrał w moim życiu dużo większą rolę, ale to pewnie głównie dlatego, że poznałem go dużo wcześniej, jako dziecko. Gdybym je poznał w podobnym czasie, pewnie byłoby inaczej. Gdyby ktoś mnie pytał o poradę, jaki film obejrzeć, to wszystko zalezy od gustu pytającego. Mógłbym polecić Mtx, DC, oba albo żaden z nich.

Oprócz tego widzę potencjalny wpływ tego filmu na świat Might and Magic, np. na grę Dark Messiah. Wizerunki Obcych (Strangers) przypominają Arantira oraz liszów z Heroes VI. Niektóre utwory muzyczne przypominą niektóre z DMoMM. To ostatnie to może być wynik korzystania z podobnych, szeroko znanych sposobów na budowanie napięcia i tła do akcji – np. użycie trąby.

strona: 1 - 2
temat: Marka „Matrix”