Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Komnata Cieni (Heroes VII)temat: Nazwy frakcji na przestrzeni lat - jak je określać?
komnata: Komnata Cieni (Heroes VII)
strona: 1 - 2 - 3 - 4

Idai PW
28 sierpnia 2015, 11:13
AlamarAlamarWydzielone z innego tematu.


Nie do końca, Sylvan dla wielu jest spadkobiercą (licząc przynajmniej od 3) Bastionu (Homm3), Zamku natury, chyba Rampart - gdzie feniksy nie spalały lasu (Homm 4). Nastpnie dopiero był Sylvan w wersji Homm 5 i teraz mamy jeden z najlepszych, również moim zdaniem. Przyznaję też, że brak mi pegazów w Herosach.

Sobieski PW
28 sierpnia 2015, 11:22
Sylwan jest też spadkobiercą zamku czarodziejki z HoMM 1 i HoMM 2, gdzie ogniste (nie księżycowe jak w HoMM 7) feniksy nie spalały lasu.

Więc Sylwan i jego "przodkowie" wystąpili w 6 z 7 części HoMM.

Yogoort PW
28 sierpnia 2015, 11:41
Wydawało mi się, że to było oczywiste, że chodzi mi o szeroko pojęte oraz na różne sposoby przedstawiane leśne elfy/zamek reprezentujący naturę, itd. Jak zwykle, trzeba się jednak dopieprzać do detali.

Dark Dragon PW
28 sierpnia 2015, 13:05
Idai:
Zamku natury, chyba Rampart - gdzie feniksy nie spalały lasu (Homm 4).
Rampart to angielska nazwa Bastionu, zapewne chodziło Ci o Rezerwat.

Sobieski:
Sylvan jest też spadkobiercą zamku czarodziejki z HoMM 1 i HoMM 2 gdzie ogniste (nie księżycowe jak w HoMM 7) feniksy nie spalały lasu.

Więc Sylvan i jego "przodkowie" wystąpili w 6 z 7 części HoMM.
Różnice są jednak całkiem spore. Klaryfikacja na końcu zmienia postać rzeczy. Sylvan odnosi się jedynie do Ashanu.

Yogoort:
Wydawało mi się, że to było oczywiste, że chodzi mi o szeroko pojęte, oraz na różne sposoby przedstawiane leśne elfy/zamek reprezentujący naturę itd. Jak zwykle, trzeba się jednak dopieprzać do detali.

To źle Ci się wydawało. Elfy były zaledwie jedną jednostką poprzednich leśnych frakcji. Sylvan odnosi się do nazwy frakcji z Ashanu. Elfy są tutaj rasą, która ją tworzy, a nie jest jej częścią. Nie ma co się burzyć, tylko na następny raz stosować właściwą terminologię.

XaRRo:
Wniosek: nie testować z CPU
CPU to procesor...

XaRRo:
Komp to Core i3 i GeForce 750 Ti, nic nadzwyczajnego.

I3 to tylko nazwa serii procesorów, nie podałeś też RAMu.

magius123123 PW
28 sierpnia 2015, 13:51
Tak dla wyjaśnienia. CPU oznacza również "computer player". Prawda - jest to określenie z gier lat 90-tych, bo teraz mamy "vs. AI" lub po polskiemu "vs. SI", ale nie jest to jeszcze żaden błąd. A co do procka i3, bez mega dobrej wydajności i przynajmniej 8/12GB RAM nie uwierzę, że chodzi na full detalach bez spadku fpsów.

Sobieski PW
28 sierpnia 2015, 16:08
Dark Dragon:
To źle Ci się wydawało.
Zatem dla pewności:

- Loch, Nekropolię, Przystań, Twierdzę i ich "przodków" mieliśmy w 3 częściach HoMM,
- Akademię, Inferno, Sylwan i ich "przodków" mieliśmy w 2 częściach HoMM,
- Fortecę, Sanktuarium i ich "przodków" mieliśmy w 1 części HoMM.

Dobrze myślę?

Acid Dragon PW
28 sierpnia 2015, 16:28
Nazewnictwo jest wg mnie w przypadku frakcji mało istotne - jest bardzo zmienne, nawet jeśli się odnosi ciągle do tej samej frakcji.

Jeśli ktoś używa nazwy "Sylvan" na ogólne określenie wszystkich zamków natury / elfów / leśnych w serii, to nie widzę problemu, ani powodu do czepiania się. W końcu jakiegoś słowa trzeba używać, aby nie wymieniać tego ciągu nazw i równie dobrze może być to nazwa najnowsza.

Zaś udawanie, że zamek czarodziejki z H1, Bastion z H3 i Sylvan z H7 to kompletnie różne frakcje i koniecznie je trzeba oddzielać wydaje mi się niesamowicie sztuczne i mało sensowne. Wiem, że niektórzy fani tak robią i to lubią, ale mi to zdecydowanie nie odpowiada.

Alamar PW
28 sierpnia 2015, 18:42
Jest jednak pewna różnica - Loch był tylko w Heroes 3, 5 i 6, zaś w Heroes 1, 2 i 4 był to zamek czarnoksiężnika na bagnach, gdzie mieszkały mitologiczne stwory w większości stworzone przez czarnoksiężników. W Ashanie zaś Loch = Mroczne Elfy i ich niewolnicy lub stwory ciemności.
Choć przyjęło się określać lochem każdy zamek czarnoksiężnika sprzed Ashanu, to de facto był on tylko w 1 grze na wszystkie 4.

To samo tyczy się Sylvanu (czyli po naszemu Lasu :P) - w częściach 1-4 był to zamek leśny, natury, gdzie dzikie i bajkowe stwory (jak właśnie duszki, elfy, krasnale czy jednorożce) mieszkały razem. Od czasu Heroes 5 jest to zamek (leśnych) Elfów i stworów Sylanny - bogini ziemi. W tym przypadku widać najlepiej różnicę w nazewnictwie: Sylvan od razu kojarzony jest z elfami i tylko nimi, podczas gdy zamek natury odnosi się nie tylko do miast z gier NWC, ale i do Ashanu.

Przystań, Akademia, Twierdza czy Nekropolia to nazwy, choć pojawiły się dopiero w trzeciej bądź czwartej części, łatwiej rozpoznawalne i przyswajalne, niż te dwa powyższe. W tych przypadkach wiadomo od razu, iż np. Przystań to miasto ludzi, Akademia - czarodziei, Nekropolia - nieumarłych a Twierdza - barbarzyńców (a czy są oni ludźmi czy orkami niewiele zmienia).


PS
Forteca zawsze będzie wpierw kojarzona z miastem czarodziei wśród śnieżnych gór (Tower z Heroes 3) lub miastem bagiennym (Fortress z Heroes 3 dla osób posługujących się językiem angielskim), a dopiero potem z wykopaną dziurą w śniegu, gdzie krasnale radośnie wskakują do lawy (Forteca z Heroes 5). :P

Acid:
W końcu jakiegoś słowa trzeba używać, aby nie wymieniać tego ciągu nazw
Zamek leśny/natury. :P

zmudziak22 PW
29 sierpnia 2015, 14:51
A Inferno zawsze z diabłami będzie kojarzone :) Infernal - Piekielny, a, jak wiemy, demony i diabły żyją w gorących kimatach.

Kammer PW
29 sierpnia 2015, 15:03
Z kolei w H3 Inferno to nie są demony, a kosmici. Jakaś taka drobna luka, czyż nie?

Viking PW
29 sierpnia 2015, 17:08
Ech, dlatego najbardziej odpowiadały mi nazwy miast z H1 i H2. Niby były trochę sztuczne i może nie brzmiały tak, khem..., 'artystycznie'(?) jak nazewnictwo z kolejnych części, ale od razu było wiadomo o jaką frakcje chodzi. Niestety wraz z pomysłem, żeby każda frakcja miała kilka klas bohaterów chyba nie ma już sposobu całkowicie jednoznacznego nazywania miast. No chyba że przyjmą się nazwy pokroju 'miasto elfów'...

Garett PW
29 sierpnia 2015, 17:30
@Kammer W dodatku w MM6 albo MM7 było wspomniane, że Kreeganie dobrze się czują w zimnym klimacie.

Andruids PW
29 sierpnia 2015, 17:49
Miasto czarodziejki było w H1 i H2, Sylvan w H5 i H7, Miasto natury, czy też Preserve w H4, a Bastion w H3. Za każdym razem, kiedy użyjemy którejś z tych nazw dla określenia archetypu leśnej frakcji, przyjdzie ktoś, kto powie np. "Sylvan był tylko w H5 i H7". I będzie miał rację. Jaka w takim razie jest idealna wspólna nazwa? "Zamek z elfami".

Miasto czarnoksiężnika, Loch, czy Azyl. Wspólna nazwa - "zamek ze smokami".

Miasto barbarzyńcy, Twierdza, Miasto mocy. Wspólna nazwa - "zamek z cyklopami".

Miasto czarodzieja, Forteca, Miasto ładu i Akademia. Wspólna nazwa - "zamek z tytanami".

Miasto rycerza, Zamek, Przystań, Miasto życia. Wspólna nazwa - "ludzie".

I w końcu miasto nekromanty... po prostu Nekropolis.

Makao, po makale. Każdy wie o co chodzi. Koniec kłótni.

Kammer PW
29 sierpnia 2015, 17:56
ANDRe:
Miasto czarnoksiężnika, Loch, czy Azyl. Wspólna nazwa - "zamek ze smokami".
Sugerowałbym to raczej przechrzcić na "zamek z czarnymi smokami" - w H5 masz zielone w Sylvanie.

Alamar PW
29 sierpnia 2015, 18:02
ANcientDRuids:
po prostu Nekropolis
Nekropolia :P

ANcientDRuids:
Miasto ładu
W grze jest ono jednak zwane Akademią (podobnie z Przystanią czy Twierdzą).

ANcientDRuids:
"Zamek z elfami".
Leśnymi czy mrocznymi? XD

Jak widać, jakiej by nazwy nie użyć, zawsze pojawi się jakiś kłopot. ;)

Kammer:
w H5 masz zielone w Sylvanie.
Zaś w H4 czarodziejskie.

Matheo PW
29 sierpnia 2015, 18:11
We wszystkich plikach H5 Sylvan zwany jest Rezerwatem. Być może tak miało się to miasto nazywać.

Alamar PW
29 sierpnia 2015, 18:14
Heroes 5 pierwotnie miało być kontynuacją Heroes 4 (rozgrywać się na Axeocie)... ale potem wymyślono Ashan, a z Nivalu nikt nie posprzątał śmieci w plikach (burdel jest tam dokładny, nawet po drugim dodatku).
Także radziłbym nie przywiązywać wagi do tego, co znajdziesz w plikach... chyba że jako ciekawostkę historyczną.

Matheo PW
29 sierpnia 2015, 23:39
Gdyby to były pojedyńczy przypadek to ok, ale to się pojawia w absolutnie każdym pliku Sylvanu. Nie ma mowy o pomyłce, czy też niedbalstwie. To jest celowe i zaplanowane, tak jak nazywanie Akademii Akademią.

Nerevar PW
30 sierpnia 2015, 00:32
A może mieli Sylvan (z grubsza) skończony i dopiero później nastąpiła zmiana konceptu? Wtedy pojawianie się nazwy we wszystkich plikach nie byłoby niczym niezwykłym czy dziwnym...

Tarnoob PW
30 sierpnia 2015, 13:10
O proszę, Alamar znowu zaskakuje. W dziale ciekawostek chyba było napisane, że H5 miało pierwotnie kon­ty­nu­o­wać H3 – być retconem ignorującym H4.


To w końcu Nival robił 3 podejścia do H5? :-P
strona: 1 - 2 - 3 - 4
temat: Nazwy frakcji na przestrzeni lat - jak je określać?

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel