Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Sala Bohaterów  (Heroes I - IV)temat: [H1] [poszukiwane] Oryginalne CD Heroes I
komnata: Sala Bohaterów (Heroes I - IV)
strona: 1 - 2

Rok PW
27 maja 2014, 17:18
Hejo.
Szukam od pewnego czasu oryginalnej płyty pierwszej części Heroes of Might and Magic, tej tytułowanej "A Strategic Quest". Mam na myśli wydanie premierowe, które zawiera w sobie pełne ścieżki muzyczne (a więc anglojęzyczne). Z tego co wiem gra pierwotnie była dostępna na czterech dyskietkach, ale przecież w menu gry jest opcja odtwarzania muzyki stereo.
Jeśli ktoś jest w posiadaniu takowej płyty, bądź wie gdzie ją zdobyć, proszę o kontakt, aby tak rzadkie dziedzictwo nie przepadło:)

TopFunny525 PW
27 maja 2014, 17:54
Tu
tu
I tu

Czy mniej więcej o to ci chodziło?

AmiDaDeer PW
27 maja 2014, 18:10
Chodzi o wydanie premierowe, TopFunny... -_-

Morglin PW
27 maja 2014, 18:17
Zapewne chodziło mu o wydanie premierowe, to w wielkim pudełku.

Polecam rozejrzeć się po ebayu.

Mała wskazówka:
To, mimo że przypomina wydanie premierowe, to wcale nim nie jest. Świadczy o tym napis "A division of 3DO Company" (pierwotnie H1 było wydane przez NWC).

To już (najprawdopodobniej) wydanie premierowe.

Ech, sam bym sobie kupił gdybym nie był tylko biednym małym goblinem... :P

TopFunny525 PW
27 maja 2014, 18:26
Hobbit:
Chodzi o wydanie premierowe, TopFunny... -_-

Ok, zlamiłem, niedoczytałem. Jednak polecam oprócz Ebaya poszukać na Amazon.com

Od drugiej strony zaczynają się coraz ciekawsze wyniki

Rok PW
27 maja 2014, 19:04
@TopFunny525 Dzięki za linki:) Dwa pierwsze z odrzucam z góry - po pierwsze, jakoś tak się składa, że H1 i H2 wydane w Polsce są okrojone z "prawdziwej" muzyki (błędów z odtwarzaniem stereo to już nikt w redakcji nie zauważył?). Po drugie, trudno posądzać o kompletność grę wrzuconą do paczki z innymi na jednym CD:D

Z kolei o coś takiego właśnie mi chodziło. Może to i nie premierowa wersja, ale to nie na konkretnym-jakimś-tam wydaniu mi zależy. Pozostaje dowiedzieć się jak stoi sprawa z trackami na tym CD i być może będę usatysfakcjonowany:)

BTW. Z tego co widziałem H1 i H2 osiągnęły już status abandonware, więc może umieszczenie ich pełnowartościowych wydań w jakimś publicznym i legalnym miejscu nie byłoby złym pomysłem?

AmiDaDeer PW
27 maja 2014, 19:06
Płytka pochodzi z CD-Action, więc nie spodziewaj się po tym egzemplarzu fajerwerków. ;P

Morglin PW
27 maja 2014, 19:13
Rok:
Z tego co widziałem H1 i H2 osiągnęły już status abandonware, więc może umieszczenie ich pełnowartościowych wydań w jakimś publicznym i legalnym miejscu nie byłoby złym pomysłem?

Źle "widziałeś". Ubisoft cały czas sprzedaje dwie pierwsze części hirołsów. Chociażby w tym wydaniu sprzed dwóch lat.

Rok PW
27 maja 2014, 19:14
Hobbit:
Płytka pochodzi z CD-Action, więc nie spodziewaj się po tym egzemplarzu fajerwerków. ;P
No tak, nie zwróciłem uwagi na ten felerny znaczek:|

Morglin:
Ubisoft cały czas sprzedaje dwie pierwsze części hirołsów.
Sprzedaje, ale nie jako osobne gry. H2 i H1 można od dawna znaleźć na stronkach typu "stare-gry":)

TopFunny525 PW
27 maja 2014, 19:17
Jest też możliwość kupienia oryginału w pudełku na Amazonie. Jednak z tego co widziałem to...

Primo, kosztuje używane 20 dolarów, a nowe (tak napisane) coś koło 180 dolarów, więc nie wiem, czy jest sens.

Alamar PW
27 maja 2014, 19:49
Cytat:
Szukam od pewnego czasu oryginalnej płyty pierwszej części Heroes of Might and Magic, tej tytułowanej "A Strategic Quest". Mam na myśli wydanie premierowe, które zawiera w sobie pełne ścieżki muzyczne (a więc anglojęzyczne). Z tego co wiem gra pierwotnie była dostępna na czterech dyskietkach, ale przecież w menu gry jest opcja odtwarzania muzyki stereo.

Po pierwsze, wersja piracka rzeczywiście była dostępna na 4 dyskietkach z tym, że była to wersja pod DOS-a bez muzyki (chyba tylko MIDI).
HoMM1 było jednak wydane na CD-ROM-ie (cena dośc zaporowa - chyba ponad 160 zł), który to zawierał dwie wersje gry: pod DOS-a i pod Windowsa 95 (która zawierała dodatkowo edytor map). Ta druga wersja gry posiadała muzykę odgrywaną z płyty CD. Aha, na płytce była też gra King's Bounty.
Pamiętam na pewno jeden ważny szczegół z premierowego pudełka H1 - na grzbiecie pudełka szczerzył się do gracza Sandro (w innych wersjach jest to po prostu miniaturka strony głównej okładki).

Teraz jeśli chodzi o wydanie - osobiście posiadam H1 z "Kolekcji za grosik", w której sprzedawano zaległości z magazynów. Można więc powiedzieć, iż posiadam wydanie premierowe H1, jedynie zamiast prawdziwej instrukcji dodano jej czarno-białe ksero w języku polskim (powiedzmy :P) i z polskimi nazwami stworów (Sprite - Duszek na przykład); gra nadal była w języku angielskim.


Postaram się później dodać zdjęcia tego wydania.
EDIT:
Pudełko i zawartość oraz tył i przykładowa strona z ksera instrukcji.
Nie, smok sprzedawany był oddzielnie.

Od razu mówię - nie ma mowy, bym pozbył się tego artefaktu. :P

Rok PW
27 maja 2014, 20:29
Piękna rzecz! Można znaleźć skany tego podręcznika w sieci? Nie łudzę się, że zdobędę gdzieś tak jedwabisty zestaw:(

Alamar PW
27 maja 2014, 20:34
Skany były dołączone do innych wydań H1 (choćby tej z H4), więc można je znaleźć w sieci.

Morglin PW
27 maja 2014, 21:00
Alamar:
Pamiętam na pewno jeden ważny szczegół z premierowego pudełka H1 - na grzbiecie pudełka szczerzył się do gracza Sandro (w innych wersjach jest to po prostu miniaturka strony głównej okładki).
Dzięki za informację, w przyszłości będę wiedział na co zwracać uwagę. No i wydanie o którym pisałem, okazuje się być na sto procent premierowym. Teraz tylko trzeba skądś wytrzasnąć 100$ i można kupić... :P

Co do H1 od Mirage, to rzeczywiście wygląda całkiem całkiem. Brakuje tylko karty z jednostkami i drzewkiem rozwoju. Co ciekawe, jest to chyba obecnie najtrudniej dostępna do kupienia wersja gry (jedyna możliwość by ją zdobyć, to ubłagać pewnego różowowłosego czarnoksiężnika by ją sprzedał :D). Ba, trudno nawet znaleźć w sieci jakiekolwiek informacje o "Kolekcji za Grosik". Głównie wyskakują posty Alamara i niejakiego Sheltema z gram.pl (pewnie to też Alamar :D).

A, i tak z ciekawości, za ile kupiłeś to H1 (bo pewnie nie za grosika :P) i kiedy to było?

Alamar PW
27 maja 2014, 21:03
Drzewko rozwoju jest też zawarte w instrukcji, zaś informacje z jednostek także są, jedynie podane w ten sposób, jak na drugim zdjęciu (sześć okienek/jednostek na dwóch stronach dla każdej z frakcji + 1 strona dla neutrali).
Cena to 45 zł, a gra nabyta w 1999 roku (a co, paragon też mi się zachował i jest nawet w bardzo czytelnym stanie :P). I istotnie, owo wydanie to na 99% premierowe.

Nerevar PW
28 maja 2014, 00:47
Cytat:
Sprzedaje, ale nie jako osobne gry.
http://www.gog.com/game/heroes_of_might_and_magic_2_gold_edition
http://www.gog.com/game/heroes_of_might_and_magic

Cytat:
H2 i H1 można od dawna znaleźć na stronkach typu "stare-gry":)
Nowe hity też można znaleźć na różnych stronkach. Nijak nie zmienia to kwestii praw do nich ;P

CRW PW
28 maja 2014, 16:17
Co byście się nie napalali, wersja z kolekcji za grosik to dokładnie to samo co CDAction - pudelko i kserówka instrukcji.

Ogólnie premierowa wersja Heroes1 to CD z Heroesami DOS only (muzyka nie zapisana jako CD Audio!). Potem wydano wersję Win95 (muzyka Red Book CDAudio), która zawierała także wersję DOS z muzyką mono/8bit (tylko Heroes 2 korzysta z MIDI).

Tak czy inaczej edycje te są dość trudno dostępne. Wersja DOS only to w ogóle święty graal moim zdaniem. Na GOG można kupić Heroes 1 DOS z muzyką 16bit/stereo i pod tym względem jest to najlepsza możliwa opcja - szczególnie, gdy jest jakieś promo.

Alamar PW
28 maja 2014, 20:42
W między czasie z prywatnej rozmowy z Rokiem wynikło kilka rzeczy:
1. Rzeczywiście, H1 nie posiadało muzyki MIDI czy CD Audio.
2. Posiadało za to dwie wersje: 8-bitowe Mono oraz CD Stereo.
3. H1 (wersja 1.1) zajmowało niewiele ponad 100 MB.

Musiałbym to jeszcze sprawdzić, ale z tego co pamiętam, to wersja z H4 nie posiada w ogóle/posiada zepsutą muzykę CD Stereo (brak/crashe).

Wersja dosowska na 100% była na 4 dyskietkach, ale jeśli czegoś nie pokiełbasiłem, to wersja windosowska była już na ośmiu i obie te pirackie wersje były dostępne w tym samym czasie.

EDIT:
Sprawdziłem Wiki i faktycznie jest różnica w czasie wydania wersji dosowskiej i windosowskiej. Widocznie na H1 natknąłem się już po wyjściu wersji pod Wina95.

Hayven PW
29 maja 2014, 10:01
No właśnie, czy jest możliwość odtworzenia CD Stereo na wersji z Heroes 1-4?

CRW PW
29 maja 2014, 10:15
OK, to trochę to uściślijmy.

Wersja DOS (która wyszła jako pierwsza) nie korzysta z Audio tracków. Muzyka była zakodowana w jakimś formacie waveopodobnym (da się ją zaimportować do Audacity BTW) i dostępna była w 3 opcjach:
1. 8 bit mono
2. 8 bit stereo
3. 16 bit stereo.

Później wydano wersję Windows, w której zrezygnowano z tego formatu na rzeczy muzyki w formacie Red Book Audio. Niestety przez to na płycie zostało miejsca dla muzyki 8bit mono i w takim formacie znalazła się ona w tej grze. Co za tym idzie, gdy gracie w H1 Win macie do wyboru:
1. CD Audio
2. 8bit mono, które odtwarzane jest na tej samej zasadzie co jak w wersji DOS.

Wydaje mi się, że stało się tak ze względu na lepszą jakość muzyki CD (wersja DOS ma słyszalny white noise w tle).
Ta sama edycja dysponuje wersją DOS, niemniej korzysta ona tylko i wyłącznie z muzyki 8bit mono. Da się wybrać inne formaty w konfiguracyjnym EXEcu, ale rezultatem zmiany będzie tylko cisza.

Chyba wszystkie późniejsze edycje Heroesów bazują na wersji Win95, dlatego wersja DOS z 16bit audio jest dość dużym rarytasem. GOG od całkiem niedawna dysponuje nią tylko dzięki uprzejmości jednego z użytkowników, który udostępnił odpowiednie pliki z gry.

Warto jeszcze nadmienić, że wersje Win95 mają mniejszą lub większą ilość błędów w audio trackach. Chyba najlepsza znana mi to ta, która ma krótki glitch w ostatnim tracku (można go łatwo wyciszyć w Audacity).

O ile się nie mylę, wersje kompilacyjne korzystają z CDAudio jeśli Heroes1 ma osobną płytę.

Jak ktoś chce się zapoznać z różnymi wersjiami Heroesów, polecam ten wątek:
http://www.celestialheavens.com/forums/viewtopic.php?t=11323
strona: 1 - 2
temat: [H1] [poszukiwane] Oryginalne CD Heroes I

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel