Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Niebiańska Kuźnia  (WoG, HotA, VCMI)temat: [VCMI/projekt] Bastion Town
komnata: Niebiańska Kuźnia (WoG, HotA, VCMI)
strona: 1 - 2 - 3 ... 18 - 19 - 20 ... 32 - 33 - 34

Andruids PW
3 marca 2015, 15:30
Nie widzę nic złego w nazwaniu jednostki, która będzie wyglądać jak wielki człowiek z długą siwą brodą, świecącymi oczami, w białej todze i wieńcu laurowym, rzucającą piorunami "Bóstwo" (Deity), ewentualnie "Gromowładny" i mieć w armii 10 Bóstw/Gromowładnych, zamiast 10 "Zeusów".

witchking PW
3 marca 2015, 15:51
Cytat:
Bóg to Bóg używanie nazw Bogów jest po prostu nietaktowne. Tytani to zbiór Bogów. Jak najbardziej można tego słowa używać. Tytani to takie samo słowo jak Żywiołaki, to zbiór istot.

@Matheo Twój sposób myślenia zawiera podstawowy błąd który widać już w pisowni. Bóg to Bóg i to się zgadza, ale Bóg występuje tylko w religiach monoteistycznych, pisząc zaś o bogach używamy małej litery i nie widzę tu żadnego nietaktu związanego z ich imionami. Jeśli jesteś wyznawcą jakiejś sekty albo zapomnianego kultu i w tym momencie obrażam Twoje uczucia religijne to jak najmocniej przepraszam.

Moim zdaniem problem leży zupełnie gdzie indziej i jest kwestią mocno subiektywną. Nazwa istoty nie powinna być imieniem. Nie wyobrażam sobie by nazwać jednostkę Piotr albo Geralt. Oczywiście w homm mamy nazwy które pierwotnie były imionami, ale mam wrażenie, że w świadomości ogólnej się to trochę zatarło. Osobiście nie nazwał bym jednostki Thorem albo Odynem, ale nie mam problemu z taką nazwą jak Anubis a określenie jakiegoś wielkiego ptaka Horusem uznaje za pomysł nawet dobry.

Na koniec dodam, że granice między bogami a potworami w mitologii są bardzo umowne co widać mocno na przykładzie Lokiego który to raz określany jest olbrzymem a raz bogiem ognia.

Edit:
Kolejnym przykładem wykorzystania imienia na nazwę rasy zaczerpnięta z DoC Lilim będąca wariacją starotestamentalnego demona Lilith.

Edit2:
W średniowiecznych bestiariuszach pojawia się Anubis występujący w liczbie mnogiej, określany w nich jest jako psigłów.

Edit3:
Osobiście zastąpił bym Anubisa jakimś wielkim ptakiem którego nazwał bym Horusem. Po prostu lepiej mi się komponuje, ale to taka subiektywna opinia.

Matheo PW
3 marca 2015, 16:12
Po pierwsze zapraszam link.

Po drugie należy zwracać uwagę na to, jak dane słowo jest odbierane w popkulturze. Tytan to słowo popularne i używane powszechnie. Jest taki klej do płytek :) Natomiast Anubis czy Horus to słowa przywołujące na myśl tylko i wyłącznie bóstwa. Z niczym innym nie można tego skojarzyć.

Cytat:
Edit2:
W średniowiecznych bestiariuszach pojawia się Anubis występujący w liczbie mnogiej, określany w nich jest jako psigłów.

Podasz link? Interesuje się bestiariuszami wszelkiej maści.

witchking PW
3 marca 2015, 16:16
Cytat:
Po drugie należy zwracać uwagę na to, jak dane słowo jest odbierane w popkulturze. Tytan to słowo popularne i używane powszechnie. Jest taki klej do płytek :) Natomiast Anubis czy Horus to słowa przywołujące na myśl tylko i wyłącznie bóstwa. Z niczym innym nie można tego skojarzyć.

I moja odpowiedź nadal aktualna:

Cytat:
Moim zdaniem problem leży zupełnie gdzie indziej i jest kwestią mocno subiektywną. Nazwa istoty nie powinna być imieniem. Nie wyobrażam sobie by nazwać jednostkę Piotr albo Geralt. Oczywiście w homm mamy nazwy które pierwotnie były imionami, ale mam wrażenie, że w świadomości ogólnej się to trochę zatarło. Osobiście nie nazwał bym jednostki Thorem albo Odynem, ale nie mam problemu z taką nazwą jak Anubis a określenie jakiegoś wielkiego ptaka Horusem uznaje za pomysł nawet dobry.

Uważam, że Twoja opinia jest w tej kwestii mocno subiektywna. Moim zdaniem decyzje należy zostawić autorowi moda.

Poszukaj sobie Benedykta Chmielowskiego Nowe Ateny. Tam między innymi się pojawia Psigłów. To tak co na szybko mi przychodzi do głowy, musiałbym poszukać innych tytułów.

Andruids PW
3 marca 2015, 16:24
Czyli Thor*, Zeus, Św. Jerzy nie, ale Anubis już tak? Czyli wszystko sprowadza się do osobistych preferencji i stanowisko osób które uważają, że należy nazwać jednostkę, która ma głowę szakala imieniem postaci mitologicznej jest tak samo zasadne jak ich oponentów?

Cytat:
Kolejnym przykładem wykorzystania imienia na nazwę rasy zaczerpnięta z DoC Lilim będąca wariacją starotestamentalnego demona Lilith.
Że hę? Lilim to nie to samo co Lilith. Lilimy był córkami Lilith, tak samo jak trytoni byli potomstwem boga Trytona.

Cytat:
to o psogłowych
Jakbyś miał czas i linki pod ręką, zarzuciłbyś? Przez jakiś czas starałem się zebrać jak najwięcej informacji o psiogłowych demonach i nadal nie jestem w pełni zadowolony z moich poszukiwań.

Cytat:
Horus
Już wolałbym Garudę...

*PS. Ostatnio możemy zauważyć, że Marvelowski Thor nie jest... hm, sobą.

witchking PW
3 marca 2015, 16:39
Cytat:
Czyli Thor, Zeus, Św. Jerzy nie, ale Anubis już tak? Czyli wszystko sprowadza się do osobistych preferencji i stanowisko osób które uważają, że należy nazwać jednostkę, która ma głowę szakala imieniem postaci mitologicznej jest tak samo zasadne jak ich oponentów.

Zdecydowanie tak. Argument o bogach jest słaby bo na prawdę wiele istot to bogami byłą uznawana to znów nie.

Cytat:
Że hę? Lilim to nie to samo co Lilith. Lilimy był córkami Lilith, tak samo jak Trytoni byli potomstwem boga Trytona.

W którymś momencie obie formy były określeniem Lilith (i jeszcze z 50 innych) potem (albo jak kto woli w innych źródłach) doszło do rozdzielenia i dorobiono do tego historyjkę. Zresztą nie zamierzam się o to kłócić tak czy siak mamy Lilim jako nazwę stwora pochodząca od imienia.


Cytat:
Jakbyś miał czas i linki pod ręką, zarzuciłbyś? Przez jakiś czas starałem się zebrać jak najwięcej informacji o psiogłowych demonach i nadal nie jestem w pełni zadowolony z moich poszukiwań.

Poszukam
Edit:
Na ten moment Benedykt
http://literat.ug.edu.pl/ateny/0024.htm

Edit2:
kilka imion bogów które mogły by się pojawić w grze i chyba nikt nie miał by nic przeciwko Cthulu, Coalt(to skrócona forma pełne imię to Quetzalcoatl)

Andruids PW
3 marca 2015, 17:20
Cytat:
Argument o bogach jest słaby bo na prawdę wiele istot to bogami byłą uznawana to znów nie.
Hmmm... no jak jakaś postać miała status bóstwa w danej kulturze to nazywało się ją bogiem, a jak nie, to demonem, albo potworem. Oczywiście dużo zależy od kontekstu i inne kultury miały inne określenia dla tych samych bogów. Mimo wszystko te definicje nie są aż tak elastyczne, żeby można je było używać dowolnie zamiennie.

Cytat:
kilka imion bogów które mogły by się pojawić w grze i chyba nikt nie miał by nic przeciwko
No, ja bym na przykład miał. Rekrutowanie boskiej istoty przede wszystkim zaburza skalę. Jak to wygląda na tle Smoków, Feniksów i Aniołów (nie mówiąc już o goblinach, rusałkach i knurzych jeźdźcach)? Powiem krótko, nie wygląda.

Dawanie Cthulhu do Heroesów byłoby takie troszkę... głupie. Dookoła tego pomysłu trzeba było by zbudować miasto, oczywiście w stylu tych, które możemy zwiedzić w grach fabularnych serii Zew Cthulhu. Już to widzę, szpital dla psychicznie chorych na urwisku, ponure opuszczone chaty i siedziby sekt, oczywiście całość w nocnej scenerii nad brzegiem morza. Jednostki to kultyści, ryboludzie, jakieś inne rozkładające się demony i oczywiście 7-poziomowy Cthulhu ulepszany na Wielkiego Cthulhu. To brzmi tandetnie. I prawdopodobnie łamałoby prawa autorskie (nie wiem jak jest z tą marką).

Z kolei Coatl to po prostu w języku Azteków wąż.

To co mnie interesowało u Benedykta znalazłem właśnie tu:
http://literat.ug.edu.pl/ateny/0019.htm (O innych cudownych... paragraf 5)

witchking PW
3 marca 2015, 17:48
Mówiąc krótko to kwestia subiektywnej oceny. Moje zdanie znacie. Póki jednak nie ma obiektywnych argumentów ciężko dyskutować.

Matheo PW
3 marca 2015, 17:51
Cytat:
Rekrutowanie boskiej istoty przede wszystkim zaburza skalę. Jak to wygląda na tle Smoków, Feniksów i Aniołów (nie mówiąc już o goblinach, rusałkach i knurzych jeźdźcach)? Powiem krótko, nie wygląda.

O Tym nie wspominałem, bo to przecież oczywiste :) Zostawmy Bogów w spokoju, nie ma wyjątków.

witchking PW
3 marca 2015, 18:07
Zostawmy decyzje autorowi a bogów piszmy małą literą.

Andruids PW
3 marca 2015, 18:12
A naprawdę razem. Amen.

Saki PW
3 marca 2015, 18:13
Czegos tu chyba nie rozumiem... Przedstawianie wizerunku danego bostwa, czy wykorzystywanie nadprzyrodzonych bytow jednej z najwiekszych wspolczesnych religii w grze komputerowej jest taktowne, ale kiedy powiemy, ze to wlasnie wyraznie nawiazujace swym wygladem do danego boga stworzenie nazywa sie tak, jak tenze bog, jest juz nietaktem?

Warmonger PW
3 marca 2015, 18:39
Cytat:
yraznie nawiazujace swym wygladem do danego boga stworzenie nazywa sie tak, jak tenze bog
To właśnie jest sedno. Nawiązuje do boga, ale nie jest (i nie może być) bogiem.
Stąd propozycja pospolitej nazwy: Awatar Anubisa, Strażnik Anubisa, Wojownik Anubisa, cokolwiek - byle nie sam Anubis. Anubis nie może istnieć w liczbie mnogiej.

edeksumo PW
3 marca 2015, 18:50
Było Wojownik Anubisa źle, jest Anubis źle, nie rozumiem po co ta dyskusja, jak już powiedziałem, waham się nad tą jednostką. Tak jak ktoś zaproponował, widziałbym na 7 poziomie Rakshashe, pasowała by pod wieloma względami do miasta choćby z powodu że większość jednostek jest koto-podobnych, lecz jest pewien problem, ma ona wystąpić w Oazie Nepha, więc muszę szukać dalej.

@down Jak już powiedziałem jest całkiem prawdopodobne że nie będzie tej jednostki.

Baloq PW
3 marca 2015, 18:53
A Strażnik Grobowca/Strażnik Zaświatów nie pasuje? :(
Nawiązuje bezpośrednio do Anubisa, nie wykorzystując jego imienia.

Drwal PW
3 marca 2015, 18:57
Warmonger:
Stąd propozycja pospolitej nazwy: Awatar Anubisa, Strażnik Anubisa, Wojownik Anubisa, cokolwiek - byle nie sam Anubis. Anubis nie może istnieć w liczbie mnogiej.

Takie nazwy są według mnie nie do zaakceptowania. Przynajmniej jeden z członów nazwy musi mówić mówić o "rodzaju" jednostki - tak by jeśli usuniemy drugi człon nazwy, dalej było wiadomo czym ta jednostka jest np. Wiwerna Królewska - Wiwerna. A co to za jednostka Strażnik, Awatar? Jak dla mnie zbyt ogólne, odstające od oryginału i nudne.

glokku PW
3 marca 2015, 19:06
a żywiołak umysłu? Żywiołak co nam mówi? Jaki żywiołak o co chodzi? A umysłu? to już w ogóle mylące.
Czarci lord? Ptak gromu?

Drwal PW
3 marca 2015, 19:16
A to nam mówi, że jest to Żywiołak, Ptak, Czart... Strażnikiem może być wszystko.

Baloq PW
3 marca 2015, 19:29
Zbrojnym, Strzelcem, Łucznikiem, Pikinierem, Mnichem, Magiem też ;)
Niepotrzebnie komplikujesz Drwal. Strażnik to taka sama profesja jak wymienione powyżej, a to czym on jest będziesz widział graficznie. Do tego drugi człon nazwy sugeruje, czego jest strażnikiem, więc można się domyśleć co i jak.

Drwal PW
3 marca 2015, 19:44
Mimo to, mnie to nie przekonuje. Po pierwsze to specyficzne sytuacje, w Zamku dominują ludzie, a nazwy takie jak Strzelec czy Pikinier mówią nam o tym w jaki sposób jednostki atakują. Czy naprawdę musimy używać tak pospolitej i ogólnej nazwy dla jednostki 7 poziomu?
Heroes 3 to gra dzięki której w młodości poznaliśmy masę różnych mitycznych stworzeń. Fajnie byłoby to dalej rozwijać, pokazać, że jest jeszcze cała masa ciekawych propozycji. Wyobraźcie sobie ile gra byłaby mniej facynująca, jakby na przykład w takich Lochu zamiast znanych nam jednostek, byli Strażnicy Labiryntu, Wojownicy z Kaplicy itp. :D
strona: 1 - 2 - 3 ... 18 - 19 - 20 ... 32 - 33 - 34
temat: [VCMI/projekt] Bastion Town

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel