Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: Ashan - polityka, geografia i społeczeństwo
komnata: Biblioteka Legend
strona: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 ... 21 - 22 - 23

The Doom PW
15 lipca 2013, 01:23
Proszę, tu masz opisane wszelakie tagi (w tym również cytaty) - http://www.forum.acidcave.net/topic.php?TID=519 ;)

Nerevar PW
15 lipca 2013, 08:36
Ad. 1 - A choćby z historii świata na oficjalnej stronie serii. Znajdują się tam informacje nie tylko o tym, że Karmazyni mieszkali w 7 miastach. Oczywiście mamy tam też informacje o tym, że dopiero po utworzeniu Srebrnej Ligi udali się na "wygnanie" i założyli Karthal - choć miasto to miało istnieć już w czasach akcji HVI...

Alchemik PW
15 lipca 2013, 11:06
Cytat:
Na jakiej podstawie uważasz, że w Irollanie nie było także poligamii?

Na takiej, że Arniel nie wybiłby się na najwyższego króla gdyby był jednym z mężów. To samo dotyczy Tuidhany, miała na tyle silną pozycję że na pewno nie była jedną z żon innego elfa. Wniosek jest jeden - Irollan było monogamiczne. W przypadku mrocznych elfów sprawa może wyglądać inaczej - inny ustrój, forma dziedziczenia władzy i trójka braci nigdy się nie powołuje na ojca lecz na matkę, wynika więc z tego że mroczne elfy są społeczeństwem matriarchalnym, co widać szczególnie w Heroes V.

Alamar PW
15 lipca 2013, 14:39
Nicolai:
Azzie to był w angielskiej wersji. W polskawej wersji mieliśmy Azora :D
Tak, zamiast "Azusia" mamy jakiegoś psa. :P

Nicolai:
1. Karmazynowi Czarodzieje pierwotnie mieszkali w Siedmiu Miastach? Ja jedynie znalazłem informacje o tym, że siedzieli w Karthal, a tutaj padło zdanie, że siedzieli razem z Magami i Nekromantami na pustyni. Skąd te informacje?
Karmazynowi Czarodzieje pochodzą z Siedmiu Miast, skąd uciekli, gdy fascynacja konstruktami stała się zbyt popularna. Wyemigrowali do Karthalu, a jak wiemy z czwartej misji kampanii Inferna, Karthal istniało w czasach H6. Z Cieni Mroków wiemy, że Karmazynowi Czarodzieje podarowali mrocznym elfom minotaury na długo przed wydarzeniami z kampanii.
Zdanie o założeniu przez czarodziei Karthalu jest więc całkowicie nieprawdziwe w świetle tego, co wiemy o nich z samych gier. Nie pierwszy raz zresztą autorzy Ashanu są na bakier z własnym dziełem.

Nicolai:
2. Czy są znane wszystkie odłamy na jakie rozdzielili się uczniowie Sar-Elama?
Tak, są opisane w Kompendium Ashanu, przy okazji wcześniejsza odpowiedź na temat magów:
Cytat:
Knowledge is a Wizard's true religion.
(...)
The Third way, is the Path of Sar-Elam. Here, magic is a form of higher knowledge and it can be studied. This Path can be subdivided into 3 forms, which are the Ways of the Wizards, the Ways of the worshippers of Asha and the Ways of the Dragon Knights.

Wizards draw magic either from artifacts or from spirits that they have bound to them. For Wizards, knowledge leads to ways of binding spirits to their will, the drawing from or the creation of artifacts.

The Worshippers of Asha, for them the worship of Asha( who, as opposed to her children, does not answer prayers and worship) and the study of the world and sacred text is the same thing. Through worship and study, they find ways to acces Primal Magic.

The Dragon Knights are the ones who approximate the teachings of Sar-Elam the best. They tap into the residual magic of their own creation and are able to channel such outwards. They learn how to do this by close study of the teachings of Sar-Elam.

Co do podziałów wśród magów (bo jeśli chodzi o samych uczniów Sar-Elama, to jest osobna sprawa):

- Dom Chimery - Karmazynowi Czarodzieje z Al-Rubit, twórcy Orków i Zwierzoludzi, kształtownicy (Shapers), którzy lubią wystawiać niewolników na działanie Smoczych Źródeł (zwierzoludzie) lub wstrzykiwać im rożne świństwa do krwi (orki)

- Dom Animy (polskawego kulawego tłumaczenia nie chce mi się nawet szukać) - przywoływacze z Al-Imral, przyzywają i wiążą do swej woli duchy (w tym żywiołaki i dżiny)

- Dom Eterny - nekromanci z Al-Betyl pod wodzą Belketha, późniejszy Pajęczy Kult

- Dom Materii - alchemicy z Al-Safir, konstrukty i te sprawy; jak wiadomo z H5, przyszłość magów

Podział na te cztery domy nastąpił w roku 490 RSS.

Alchemik:
Arniel nie wybiłby się na najwyższego króla gdyby był jednym z mężów. To samo dotyczy Tuidhany, miała na tyle silną pozycję że na pewno nie była jedną z żon innego elfa.
1. Arniel był królem elekcyjnym, potem mu odbiło i zmienił metodę sukcesji na dziedziczenie tronu.
2. Tuidhana była królową (jedną z wielu królów i królowych przed "reformą" Arniela), więc dlaczego sądzisz, że jej mąż (czy też mężowie) się w jakikolwiek sposób liczyli? Ona rządziła i to ona wybierała sobie partnerów, a nie na odwrót.

Alchemik PW
15 lipca 2013, 15:42
Wiadomo w jaki sposób władza przechodziła w lokalnych królestwach elfów?

Nicolai PW
16 lipca 2013, 23:24
Chciałem zapytać o główny zwrot fabularny w Kuźni Przeznaczenia, a dokładniej o to, że Biara zajęła miejsce Izki. Kiedy to tak właściwie nastąpiło? Czy w epilogu podstawki? W sensie, że naszej trupie wydawało się, że oswobodzili Izę, a to tak naprawdę była Sukuba w przebraniu? Tak to sobie wytłumaczyłem, bo w sumie nigdzie tego nie wyjaśnili i jeśli tak to mam jedno pytanie. W takim razie gdzie i kiedy Raelag odzyskał prawdziwą Izę? Bo to już w ogóle nie wyjaśnili. Ot po prostu ją sprowadził i tyle.
Ogólnie to Heroesy wychodzące ze stajni Soft:Ubi maja taki problem, że twórcy podeszli do sprawy z nastawieniem "to przecież oczywiste, tego tłumaczyć nie trzeba". Sprawa Izki z Kuźni, kampania Inferno z H6, śmierć Uriela i wiele innych. Połowy rzeczy trzeba się domyślać :(

Alamar PW
16 lipca 2013, 23:36
Cytat:
Chciałem zapytać o główny zwrot fabularny w Kuźni Przeznaczenia, a dokładniej o to, że Biara zajęła miejsce Izki. Kiedy to tak właściwie nastąpiło? Czy w epilogu podstawki? W sensie, że naszej trupie wydawało się, że oswobodzili Izę, a to tak naprawdę była Sukuba w przebraniu? Tak to sobie wytłumaczyłem, bo w sumie nigdzie tego nie wyjaśnili i jeśli tak to mam jedno pytanie. W takim razie gdzie i kiedy Raelag odzyskał prawdziwą Izę?
Bohaterowie zabrali ze sobą Biarę, co zresztą widać w filmiku kończącym podstawkę H5. Tzn. Godryk, Findan i Zehir, bo Raelag został w Sheoghu, by odszukać swą prawdziwą ukochaną i w końcu z nią wrócić do Ashanu, co widać w Kuźni.

Cytat:
Bo to już w ogóle nie wyjaśnili. Ot po prostu ją sprowadził i tyle.
Ogólnie to Heroesy wychodzące ze stajni Soft:Ubi maja taki problem, że twórcy podeszli do sprawy z nastawieniem "to przecież oczywiste, tego tłumaczyć nie trzeba". Sprawa Izki z Kuźni, kampania Inferno z H6, śmierć Uriela i wiele innych. Połowy rzeczy trzeba się domyślać :(
Ta sprawa została wyjaśniona, tyle że w jednym z newsletterów/Q&A - jak znajdę, to zapodam dokładne słowa mr. Erwana "Karloffa" (a.k.a. potwora Frankensteina :P).

Co do reszty uwag, to autorzy H6 już dawno zostali o tym poinformowani. Niektórym zależy na wyjaśnieniu niejasności, innym mniej (nie, Ashan nie ma jednego autora).

PS
Odnośnie Shantiri i Sar-Elama:
Cytat:
[Shantiri] was an oligarchy ruled by a conclave of high-priests.
Sar-Elam and his disciples' quest to go beyond the Dragon Gods was seen as heresy by the Shantiri, hence the hostility.

Alamar PW
18 lipca 2013, 16:53
Obiecane cytaty odnośnie Raelaga, Izki i Biary:

Cytat:
- King Alexei's soul is stolen and in 971 YSD its power is used to bring a succubus to Ashan; a succubus named Biara who arrives at a moment when she can take the place of the true Isabel. The real queen remains lost in the wastes of Sheogh with her protector, Raelag...

Cytat:
2. What is Raelag up to in the 19 or so years between HoF and DM?

Much of Raelag's time was spent in studying the ways of the Dragon Knights and entering into the order. There was also a lot of exploring and discovery to do; the Dragon Knights as well were on the tracks of things such as the Skull of Shadows and the Dark Messiah. However, on a purely personal level, Raelag also had a number of things to work out in tracking down Isabel, freeing her, and trying to work out the complexities of a long-distance relationship... Raelag is a character that we like, and it wouldn't be surprising if he pops up again from time to time in the world of Ashan.


3. How exactly did Raelag end up with the true Isabel?

It may not have come through in the final cutscene, but Raelag was the only one who realized the switch that Biara had pulled. He stayed in Sheogh to free Isabel, and together they fought their way out of the demon world. Exits from Sheogh are neither stable nor predictable, and getting out and making it to the Griffin Empire was a long and challenging process.


...how come the other three heroes who invaded Sheogh were clueless?

They weren't watching her as closely; they weren't in love.

Ani słowa odnośnie tego, na jakim poziomie są tego typu "wyjaśnienia", jasne? :P
I bez tego Ashan jest dziurawy jak ser szwajcarski.

Nicolai PW
18 lipca 2013, 23:08
Alamar:
Ani słowa odnośnie tego, na jakim poziomie są tego typu "wyjaśnienia", jasne? :P
I bez tego Ashan jest dziurawy jak ser szwajcarski.
A już miałem zapytać jak to możliwe, że Wesoła Kompania nie doliczyła się, że jest ich jednego mniej i czemu Raelag oddzielając się od nich nie powiedział im "Toć to Biara w przebraniu, ja zostaję i szukam prawdziwej Izki", ale niestety nie mogę :(

Nerevar PW
18 lipca 2013, 23:25
Z tego samego powodu, dla którego Jedyny Pierścień taszczono na piechotę, a nie wysłano pocztą lotniczą - nie pasowało to autorom do koncepcji ;)

Nicolai PW
20 lipca 2013, 13:51
Mam pytanie odnośnie Chronologii Ashanu, bo widzę pewne nieścisłości. Otóż opis Ery Mitycznej różni się w wersji przedstawionej w tych dwóch miejscach:
http://www.gildia.acidcave.net/chronologia_ashanu.html
http://www.forum.acidcave.net/topic.php?TID=544
W pierwszym linku mamy:
Cytat:
Aby pomóc swoim dzieciom w opiece nad Ashanem, Smoczyca Ładu pozwoliła im stworzyć śmiertelne rasy. Elrath stworzył Anioły, które za domenę obrały sobie niebo i chmury a zapomniały o ziemi. Malassa stworzyła Bezimiennych, których interesowały tajemnice i sekrety, a nie Ashan. Arkath stworzył krasnoludy, zeszły pod powierzchnie Ashanu, ryjąc tunele i okrywając świat pod ziemią. Ylath stworzył ludzi, którzy byli ciekawi wszystkiego naokoło, lecz nie mieli czasu by swe odkrycia udokumentować. Shalassa stworzyła nagi, które zawładnęły wodami i nadały nazwy wielu morzom, lecz całkowicie nie interesowały się stałym lądem. Sylanna stworzyła elfy, które to zainteresowały się kontynentami, nadając nazwy wielu górom, rzekom czy lasom i nazywając kontynent, na którym powstało później Święte Imperium, Thallan - co w języku elfów oznaczało "Zielona Polana". Inne rasy zaakceptowały tę nazwę.
W drugim natomiast:
Cytat:
Asha tworzy nowy świat - zwany od jej imienia jako Ashan. Następnie powołuje do życia sześć smoków żywiołów, a także śmiertelne rasy, które mają zasiedlić Ashan i być sługami sześciu smoczych bogów (smoków żywiołów).
Każda z ras wybiera sobie dar oraz opiekuna (...)
I chciałbym zapytać, która wersja jest aktualna? Bo drugą wersję pamiętam z H5, a ta pierwsza? Skąd ona?
Swoją drogą mam taką uwagę.
Cytat:
(S)YLATH* – Smok Powietrza
*W Ashanie jest znany jako Ylath, lecz niektóre rasy/frakcje czczą go pod imieniem Sylath (zmiana imienia tego smoka nastąpiła wraz z wydaniem HVI).
Jeśli się nie mylę to był on Ylathem już DM.

Nerevar PW
20 lipca 2013, 15:23
Patrząc na oficjalną stronę serii, kanoniczną (na ten moment) jest wersja o tym, że to Asha stworzyła Pradawne Rasy - z tym, że niczego one nie wybierały, ich dary i charaktery związane były z tym, że miały być odzwierciedleniem żywiołów (a na dokładkę urządzono im kąpiel w krwi Smoków Żywiołów).

Nicolai PW
11 sierpnia 2013, 19:19
Alamar:
Tak, są opisane w Kompendium Ashanu (...)
Z tego co ustaliłem to mamy tak:
1. Sar-Shazzar: Siedem Miast (Czarodzieje)
2. Sar-Antor: Ślepi Bracia (Uzdrowiciele)
3. Sar-Tigor: Ciche Siostry
4. Sar-Bahir: Biali Tkacze
5. Sar-Badon: Smoczy Rycerze
6. Sar-Aggreth: Rektor pierwszej Akademii
7. Sar-Issus: Związany z Magami
Czyli w Schizmie Siedmiu uczestniczyło tylko pięciu uczniów Sar-Elama, bo Aggreth i Issus się nie wychylali? Poza tym jak to było ze Siedmioma Miastami? Z opisu w Kwasowej Grocie wynika, że wyżej wymienieni założyli je pod przywództwem Sar-Shazzara. Wtedy zapewne każdy z nich miałby własną siedzibę. Tylko chyba taki stan trwał krótko, bo Smoczy Rycerze rozeszli się po całym Ashanie po śmierci Badona. Biali Tkacze i Ciche Siostry też są spotyka w całym Thallanie.
Jeszcze zastanawia mnie czym zajmowały się Ciche Siostry i Biali Tkacze? Reszta jest w miarę opisana. O tych dwóch Zakonach znalazłem jedynie zmiankę przy opisie Ashy. Pozwolę sobie zacytować tekst z Jaskini Behemota:
Jaskinia Behemota:
Wyznawcy Ashy nie czczą jej bezpośrednio. Jest ponad takimi drobiazgami. Jednak służą jej Biali Tkacze, Ociemniali Bracia i Milczące Siostry, pomagając jak świat szeroki przy porodach, przepowiadając przyszłość i nadzorując ceremonie pogrzebowe (pełniąc tym samym role akuszerek, wróżbitów i wyroczni, a także balsamistów i grabarzy).
I to wszystko. Jeśli dobrze zrozumiałem to Ślepi Bracia są wieszczami, Ciche Siostry akuszerkami, a Biali Tkacze balsamistami? Coś jeszcze o nich wiadomo? Hmm... teraz zaczynam się zastanawiać czy możliwym jest, że Belketh był Białym Tkaczem zanim odkrył Nekromancję.

Jeszcze zapytam się o uczniów Sar-Badona. Jak wiemy poszukiwali oni swego wewnętrznego Smoka i tutaj rodzi się pewne pytanie. Czy dotyczyło to tylko Bóstw Żywiołów czy Pierwotni też pod to podchodzili? Jeśli tak to jak zareagowaliby na Smoczego Rycerza powiązanego z Urgashem? W H6 Katarzyna mówiła, by oceniać Smoka, a nie wyznawców, więc teoretycznie tolerowaliby go.

Kolejne pytanie będzie tyczyć się Sar-Elama. Czy gdzieś jest jakiś opis jego boskiej natury? Każdy Smok ma teraz rozpiskę atrybutów, natury, tylko Siódmy został pominięty. A w sumie byłoby to bardzo ciekawe, poza tym zastanawia mnie czy był z nim związany jakiś Żywioł jak z reszta panteonu czy był może Smokiem bez przydziału?

Ostatnie pytanie może nie odnosi się bezpośrednio historii Ashanu, ale nie wiem czy jest lepsze miejsce, gdzie można je znaleźć? Otóż szukam zwiastunu HK, który opisywał jego fabułę. Nigdzie nie mogę go znaleźć, jedynie odszukałem ten obrazek, który z niego pochodzi.

Irhak PW
11 sierpnia 2013, 20:20
Cytat:
Jeśli tak to jak zareagowaliby na Smoczego Rycerza powiązanego z Urgashem? W H6 Katarzyna mówiła, by oceniać Smoka, a nie wyznawców, więc teoretycznie tolerowaliby go.
Nie sądzę. Zauważ, że Asha została uśpiona jako księżyc Ashanu, a URgash stal się jądrem planety po jego walce o dominację. Chyba Urgasha nikt nie lubił prócz osób wyjątkowo... chaotycznych.

Cytat:
A w sumie byłoby to bardzo ciekawe, poza tym zastanawia mnie czy był z nim związany jakiś Żywioł jak z reszta panteonu czy był może Smokiem bez przydziału?
Obstawiam trzy możliwości za sprawą jego dojścia:
- żaden
- wszystkie
- umysł :P

Cytat:
Otóż szukam zwiastunu HK, który opisywał jego fabułę. Nigdzie nie mogę go znaleźć, jedynie odszukałem ten obrazek, który z niego pochodzi.
Dzięki za podpowiedź :P Co do obrazka to... jest to koniec bodajże drugiego sezonu, w którym przebudził się Ylath i podziurawił ziemię, dając ujście mrocznym elfom i krasnoludom. Po pierwszym przebudziła się Sylanna. Co do filmiku... jedyny, jaki kojarzę odnośnie fabuły ogólnej to ten i ten.

Alamar PW
11 sierpnia 2013, 20:29
1. Odpowiedzi odnośnie Sar-Elama i jego uczniów później, na razie najważniejsze sprostowania:

Irhak:
Nie sądzę. Zauważ, że Asha została uśpiona jako księżyc Ashanu, a URgash stal się jądrem planety po jego walce o dominację. Chyba Urgasha nikt nie lubił prócz osób wyjątkowo... chaotycznych.
Asha nie została uśpiona jako księżyc, a Urgash nie stał się jądrem planety. Urgash został do jądra przykuty, Asha zaś stworzyła Świat Duchów (dopiero po Wojnach Stworzenia) i w nim owinęła się uzdrawiającym kokonem. Kokon ten ma odzwierciedlenie w świecie... ekhm... rzeczywistym (czyli w Ashanie) jako obiekt materialny - ów księżyc (który jest wrotami do Świata Duchów). Ale sama Asha "śpi" w Świecie Duchów (który ogólnie mówiąc jest to odzwierciedleniem Ashanu sprzed Wojen Stworzenia).

Irhak:
Obstawiam trzy możliwości za sprawą jego dojścia:
- żaden
- wszystkie
- umysł :P
None of above. Sar-Elam ma swój żywioł (powiedzmy), ale muszę wpierw sprawdzić informacje na ten temat.

2. Jeśli dobrze pamiętam, to opis fabuły HK był tylko w informacjach prasowy odnośnie tej gry (plus to co jest w filmikach).

Nicolai PW
12 sierpnia 2013, 16:49
Znalazłem dwie ciekawe mapy, które jak sądzę pochodzą z Kompendium, oto one:
1. Księstwa Świętego Cesarstwa w 564 RSS
2. Księstwa Świętego Cesarstwa w 969 RSS
I odnośnie nich mam kilka pytań, które pozwolę sobie wypunktować:
1. Czy dobrze rozumiem i Eridan's Crossing, Listmoor to Wolne Miasta? I pomyśleć, że pierwotnie miały one być na Wschodzie.
2. Czemu nie ma Karthalu na pierwszej mapie? Czy nie założyli go razem z resztą Wolnych Miast? Czy może teraz wersja jest taka, że powstało ono po wyprowadzce Karmazynowych Czarodziejów z Siedmiu Miast?
3. Księstwo Jednorożca i Jelenia utraciły ziemię na rzecz Ygg Chall. Południowe prowincje Byka zostały zajęte przez Nekromantów. Księstwo Kruka nie sięga tak daleko na Wschód, bo na Ranaar osiedlili się Orkowie. Do tego walki wewnętrzne i przejęcie Prowincji Cesarskiej przez Dynastię Gryfów i odebranie ziem Sokołom, by nie odzyskali potęgi. To wszystko rozumiem, ale jednego nie rozumiem. Czemu u licha Księstwo Gryfa przesunęło się tak daleko na Zachód przez co praktycznie utraciło swe pierwotne ziemie i skąd się wzięła Dynastia Kruków?
Reszta map dostępna o tutaj ;)

Markham98 PW
12 sierpnia 2013, 18:35
Tak, to te mapy. Po wygaśnięciu Sokołów, (chyba) Gryfowie stali się dynastią cesarską, więc zgodnie z zasadą dziedziczenia przejęli dominium Falconów. Krukowie to niby krewni Gryfów. Nie pamiętam już. Było to gdzieś wyjaśnione w jednym z Q&A. Jak znajdę link, to go podam.

http://www.youtube.com/watch?v=-ciaoDspk8k

Alamar PW
12 sierpnia 2013, 23:27
Nicolai:
Reszta map dostępna o tutaj ;)

Cudze chwalicie...

Nicolai:
1. Czy dobrze rozumiem i Eridan's Crossing, Listmoor to Wolne Miasta? I pomyśleć, że pierwotnie miały one być na Wschodzie.
Tak to są Wolne Miasta. Co do ich lokalizacji to:

Cytat:
...Some will leave the Empire's territory to found the First Free Cities. Over the centuries, other Free Cities will arise, most of them open to all races and religions of Ashan.

(...)

During the Orc Crusades, most of the Free Cities help the Orcs escape the imperial armies.

Nicolai:
2. Czemu nie ma Karthalu na pierwszej mapie? Czy nie założyli go razem z resztą Wolnych Miast? Czy może teraz wersja jest taka, że powstało ono po wyprowadzce Karmazynowych Czarodziejów z Siedmiu Miast?
Nie Ty pierwszy się nad tym zastanawiasz. W kampanii Inferna jest to miasto wspomniane (wraz z traktem do niego - ergo istnieje od jakiegoś czasu). Oto jaką otrzymałem odpowiedź:

Cytat:
Karthal is a protectorate of the Empire at the time of H6. It does not belong to a specific Duchy. Hopefully we'll someday have an opportunity to tell more about Karthal, it's an interesting place.

Nicolai:
3. Księstwo Jednorożca i Jelenia utraciły ziemię na rzecz Ygg Chall. Południowe prowincje Byka zostały zajęte przez Nekromantów. Księstwo Kruka nie sięga tak daleko na Wschód, bo na Ranaar osiedlili się Orkowie. Do tego walki wewnętrzne i przejęcie Prowincji Cesarskiej przez Dynastię Gryfów i odebranie ziem Sokołom, by nie odzyskali potęgi. To wszystko rozumiem, ale jednego nie rozumiem. Czemu u licha Księstwo Gryfa przesunęło się tak daleko na Zachód przez co praktycznie utraciło swe pierwotne ziemie i skąd się wzięła Dynastia Kruków?
W skrócie, bo dokładnego wyjaśnienia nie mam czasu szukać - Gryfici oddali swe ziemie "kuzynom" (dynastii spokrewnionej z/wywodzącej się od Gryfów), a sami jako nowi władcy zajęli Prowincję imperialną, która stała się ich nowym lennem.

EDIT:
Kilka słów odnośnie Akademii, jej założycieli oraz Siódmego Smoka albo jutro, albo dopiero w czwartek.

Nicolai PW
20 sierpnia 2013, 18:20
I jak Alamarze? Już wygrzebałeś coś odnośnie Akademii i Sar-Elama?

Alamar PW
20 sierpnia 2013, 20:23
Dawno temu, gorzej z czasem, by to zapisać w jednej całości.
strona: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 ... 21 - 22 - 23
temat: Ashan - polityka, geografia i społeczeństwo

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel