Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: Kilka pytań z różnych beczek
komnata: Biblioteka Legend
strona: 1 - 2 - 3 - 4 ... 21 - 22 - 23

Trang Oul PW
12 września 2005, 19:12
Co do aureoli - przydałaby się każdemu aniołowi. Najlepiej bez gwiazd, bo znowu będzie wojna.

Acid Dragon PW
12 września 2005, 21:29
osobiście preferuję anioły bez aureoli - w ten sposób wogle nie ma żadnej dyskusji i jasne jest, że anioły to zwyczajne istoty ze skrzydłami, a nie stworzenia nadprzyrodzone, 'boskie'. Oczywiście aureola, jako ozdoba wcale tego nie wyklucza, ale znów będzie trzeba conieco niektórym tłumaczyć o tym, że niebo nie zawsze jest niebieskie. Wszystko jest względne. Zwłaszcza w światach fantastycznych.

vinius PW
13 września 2005, 13:06
zapowiadam, ze skóry łatwo nie oddam.

co do kółka i księżyca - owszem (np meczety...)
nie twierdze, ze chrzescijanstwo ma wyłączność na krzyż, ale sama nazwa katedr i budynek z krzyżem na szczycie wieżyczek (nie jeden) o czyms juz świadczy.
mówisz, ze pierwsza strona to PCK? i twierdzisz, ze niereligijne? w krajach muzułmańskich znak czerwonego krzyża (jako religijny) zmieniono na czerwony półksięzyc, a w izraelu jest to bodajze czerwona tarcza dawida. ale dosyc o rzeczywistości.
nie nasuwa jeszcze skojarzeń? trudno, dalej z tym koksem.
Nie wypowiadasz się na temat H5? a ja tak.

anioł: krzyż na szyi, w rękojeści miecza, gwiazdy Dawida w aureoli.
(o, aureola. wg encyklopedii PWN w ikonografii chrześc. otok wokół przedstawianych osób boskich lub świętych; motyw przejęty ze sztuki buddyzmu, w sztuce chrześc. od IV w.; czyli symbol religijny, nie tylko chrześcijański)
Inkwizytor: krzyż w ręce, aureola (!).
Szatan: krzyż w rękojeści laski.
no cóż, ale jeśli się nie wypowiadamy na temat H5 to zostawmy narazie tę dyskusję na później. aż gra zostanie wydana. może się coś wyjaśni.
moze czasowe zawieszenie broni?

Ps. tak, upieram się, ale nie ślepo. nie wiem jak u smoków, ale ludzie widzą doskonale.

Trang Oul PW
13 września 2005, 14:17
Diabeł z krzyżem!? Kto robił to H5!?

vinius PW
13 września 2005, 17:42
a włąśnie widzisz co sie na świcie porobiło ;-)

tylko ten krzyż troche czarny... i... no, sam zobacz.
http://www.celestialheavens.com/features/heroespedia/images/a/ac/H5Devil.jpg

Trang Oul PW
13 września 2005, 18:46
Widziałem. Mogli dać pentagram 2 ramionami do góry albo symbole Inferno: unikursalny heksagram ( link) albo węża trzymającego się za ogon (link ).

Alamar PW
14 września 2005, 08:06
Widzę, że trochę się rozgadaliście, jak mnie nie było.
Wróciłem i narobię teraz trochę zamieszania :)

Co do krzyży, to jest to (jak pisałem wcześniej) błąd architektów (grafików). Z fabularnej strony (w H1-H4), może te symbole są pozostałością po Starożytnych?
Np. Starożytni uzywali takich symboli, a mieszkańcy poszczególnych planet i VARNów (stamtąd pochodzi Morglin Ironfist) przejęli je nieświadomie ("skoro "bogowie" używali takich symboli, to my też będziemy").


Co do H5, to jeszcze nic prawie nie wiemy o wierzeniach na Ashan i tu wytłumaczenie aureoli, krzyży, gotyckich liter pewnie bęzie całkiem inne.
Bo sądząc po grafikach, ich autor jest zapewnie zagorzałym graczem Warhammer Fantasy Battle (sądząc z wygląd wampira, wightów/wraithów, kawalerzystów i wielu innych jednostek).

Jak przeczytam dokładnie wasze wywody, to odpiszę konkretniej.

Co do pentagramu (w światch fantasy) to jest to symbol OCHRONY PRZED ZŁEM (w mit. celtyckiej chyba też). Zaś ODWRÓCONY PENTAGRAM oraz GWIAZDA DAWIDA (lub jak kto woli Heksagram) służą do przyzywania demonów i innych sił nieczystych (w chrześcijaństwie wiadomo co oznają).

Skoro juz czepiamy się krzyży i innych grafik, to może ktoś mi wytłumaczy czemu ci ładni nomadowie z H1 (wyglądali jak bin Laden), tak się zmienili w H2 i dalszych częściach (oprócz oczywistego powodu - niepoprawnie polityczny wygląd)?


EDIT do postu niżej:
Trang, przeczytaj UWAŻNIE mój post, to raz.
Dwa, odwrócony pentagram + wpisane w niego szóstki oraz odwrócony krzyż, to jest symbol Szatana.
Trzy, w konstytucji Groty jest zapis o tematach religijnych, więc może to skończymy, bo jakiś fantyk/jakaś fanatyczka Radia M. jeszcze się do tego przyczepi.

Trang Oul PW
14 września 2005, 11:23
Pentagram z 2 ramionami do góry to jest symbol Szatana.

vinius PW
14 września 2005, 13:00
Tiaaa.. krzyz, symbol starożytnych... nie no, jesli tak to ja już w hirosa nie gram.
dlaczego sie nomadowie zmienili? no nie, ne zadawaj glupich pytań (chyba ze to jakaś ukryta ironia lub tylko udajesz :)) przecież nie wszyscy nomadzi/chłopi/gobliny wyglądaja tak samo, a to tylko przedstawia jednostki.
ale jeśli to podstęp i teraz mi powiesz, że tak samo anioł przedstawia jedną jednostkę - tak, ale ma symbol religijny.
mam nadzieję, ze na tym Kaszan czy jak to tam będzie normalne wytlumaczenie (po mojej myśli znaczy się ;-))

Ps. dzieki za zgłoszenie się do projektu. strona w budowie, drugim ekspertem do spraw KB jest Louner. przetłumaczenie dokładnie gistorii KB w toku.

vinius PW
18 września 2005, 11:23
o, o, mam na Was haka :)

krzyż z kolem, jak wyjasniał Alamar (chyba :)) nie jest tylko krzyzem celtyckim, ale też krzyżem benedyktyńskim (bardzo popularny motyw uzywany w sztuce (i nie tylko) Chrześcijańskiej). co Wy na to :) ?

Alamar PW
18 września 2005, 11:54
Odpowiedź jest bardzo prosta: chrześcijaństwo garściami czerpało (i czerpie) z innych wierzeń i lokalnego folkloru. Wystarczy podać za przykład wygląd diabłów: kopyta, rogi, sierść - tak wyglądali dawni bogowie celtów (a ten lud rozlazł się po całej Europie). Nie ma nic niezwykłego, że symbole i wyobrażenia chrześcijańskie są podobne do celtyckich czy innych.
Jak chcesz dokładnych informacji, zapytaj się o to jakiegoś histeryka lub księdza.

vinius PW
18 września 2005, 12:00
dobre, dobra. jedną z najstarszych religii był judaizm, i to od niego wywodzi sie chrześcijaństwo (gdzie tam w Jerozolimie celtowie!?) a rogi, kopyta - to tylko wyobrażenia, wg wiary to duch nieczysty (nie koza :)).

btw (co do podobieństwa) - krzyż chyba nie trzeba wyjaśniać, wpisane w niego koło (może to trzeba?) - symbol ochrony przed szatanem (nie kozą, tylko duchem nieczystym jak juz wspomniałem :))

Trang Oul PW
18 września 2005, 12:07
Wygląd diabłów może też pochodzi z mitów grackich. Weźmy np. Pana, bożka lasów. On też miał owłosione nogi, kopyta kozła, ogon i rogi.

vinius PW
18 września 2005, 12:10
w wielu wierzeniach (głównie pogańskich) uosobieniem zła jest jakaś komata, rogata, usmolona istota :) (calci, rzymianie, słowianie, grecy...)

Rabican PW
24 lutego 2006, 09:43
O święta cierpliwości... Dyskusja o krzyżach nieźle się rozrosła... Nie mam chwilowo czasu pisać tutaj rozbudowanej odpowiedzi, więc napiszę skromną...

>>> Aluś: Odpowiedź jest bardzo prosta: chrześcijaństwo garściami czerpało (i czerpie) z innych wierzeń i lokalnego folkloru. Wystarczy podać za przykład wygląd diabłów: kopyta, rogi, sierść - tak wyglądali dawni bogowie celtów (a ten lud rozlazł się po całej Europie). Nie ma nic niezwykłego, że symbole i wyobrażenia chrześcijańskie są podobne do celtyckich czy innych.
Jak chcesz dokładnych informacji, zapytaj się o to jakiegoś histeryka lub księdza.

Wiwat Alamar! Większości odłamów chrześcijaństwa (czy może pseudo-chrześcijaństwa) od prawie samego początku (śmierć Apostołów) zależało tylko na liczbie wiernych (co przekładało się na swobody i prawa (brak prześladowań i możliwość prześladowania innych), a później także na dochody). Dlatego na siłę wchłaniały inne religie, 'przy okazji' przejmując ich zwyczaje. Co prawda dla Boga to obrzydliwość, ale kogo to obchodziło czy obchodzi, prawda?... Oprócz znanej i lubianej germańskiej choinki, czysto pogańskiego Bożego Narodzenia, arcypopularnych we wszelkich kultach jajek oraz wielu wróżb i guseł, które dziwnym trafem akceptują i popierają wszyscy żarliwi dewoci, mamy również krzyż, bezczelnie zerżnięty z Egipcjan, a potem wykorzystany jeszcze zapewne kilkakrotnie.

Do czego zmierzam?... Otóż w całej historii i we wszystkich fantastycznych uniwersach wykorzystywano dziesiątki, ba, setki różnych symboli dla potrzeb różnych religii. Nic dziwnego, że część z nich się powtarza. Nawiasem, właściwym symbolem chrześcijaństwa jest ryba, a śmiem wątpić, by ktoś doszukiwał się w niej gdziekolwiek znaczenia religijnego. Zaś skąd żeście wytrzasnęli te bujdy o pentagramie jako symbolu Szatana etc. – Bóg jeden raczy wiedzieć.

Jeśli ktoś poczuł się urażony, to przepraszam. Skargi słać proszę na adres avb77@o2.pl ...

Pozdrawiam
Rabican the Power Leech

PS A u tamtego demona krzyż w broni pełni, jak mi się zdaje, funkcję praktyczną, wzmacniając całą konstrukcję… Coś jak szprychy w kole od roweru :P Zresztą sztuka wcale często przedstawiała diabła z krzyżem (chociażby husyckie rysunki z podpisem 'Ego sum papa!').

vinius PW
24 lutego 2006, 13:05
Za późno, już się odczepiłem i ine twierdzę, że krzyz jest symbolem chrześcijaństwa w HoMM :) jednak nie wiem, kogo mogłeś urazić swym postem. Zdaje mi się, że ani osobe wierzącą, a niewierzącej chyba też nie. Mimo to - zaciekawił mnie kawałek Twojego posta :)

>>>Nawiasem, właściwym symbolem chrześcijaństwa jest ryba, a śmiem wątpić, by ktoś doszukiwał się w niej gdziekolwiek znaczenia religijnego.

Dlaczego ryba? Chyba wiecie. Po grecku ryba to ICHTIS, co jednocześnie jest skrótem od "Jezus Chrystus Syn Boży Zbawiciel".

>>>mamy również krzyż, bezczelnie zerżnięty z Egipcjan, a potem wykorzystany jeszcze zapewne kilkakrotnie.

Jeż by się uśmiał :) krzyż był symbolem od zarania chrześcijaństwa. Wyjaśniać nie muszę chyba dlaczego. Z tą drobna rożnicą, że początkowo był to baranek i krzyż obok siebie, później postać Jezusa dzwigającego krzyż, a następnie przybrał obecną formę. Co tu jest zerżniętego? Nie wiem.

>>>czysto pogańskiego Bożego Narodzenia

święto Bożego Narodzenia nie jest pogańskie - czas (przesilenie) został wybrany, aby łatwiej nawrócić ludy barbarzyńskie.

>>>Większości odłamów chrześcijaństwa (czy może pseudo-chrześcijaństwa) od prawie samego początku (śmierć Apostołów) zależało tylko na liczbie wiernych (co przekładało się na swobody i prawa (brak prześladowań i możliwość prześladowania innych), a później także na dochody).

Kościół był jeden, dopiero potem wyodrębnił się odmiany wschodnie (kościoły apostolskie), a jeżeli sądzisz, że zaraz po smierci apostołó zyskiwały jakieśtam prawa, to chyba tkwisz w błędzie, gdyż chrześcijanie byli prześladowani przez jeszcze kilkaset lat. Może mi powiesz, kogo potem oni prześladowali?

Co do symboli - krzyż celtycki celtyckim, a benedyktyński benedyktyńskim. Wyglądają podobnie :) ale mniejsza z tym. Co do wierzeń - kopyta, rogi, sierść to tylko uosobienie. Wszak w Piśmie pisze, że szatan to "duch nieczysty", nie kosmaty kozioł na dwóch nogach.

MCaleb PW
24 lutego 2006, 13:34
>>>(...)chrześcijanie byli prześladowani przez jeszcze kilkaset lat. Może mi powiesz, kogo potem oni prześladowali?

Ja mogę na to odpowiedzieć. Krucjaty, palenia na stosach osób podejrzanych o uprawianie czarów, mordowanie w celu 'nawracania' pogan (nawet nas chciano nawracać mieczem, mimo że mieliśmy chrzest kilka lat wcześniej). W średniowieczu i długo po nim wielu 'heretyków' zginęło, więc nie mów mi, że chrześcijaństwo jest od zawsze 'miłujące pokój' i nigdy nikogo nie prześladowało. Wszelkie konflikty, w których obie strony walczą o pokój lub religię, należą do najkrwawszych.

vinius PW
24 lutego 2006, 13:56
>>>Krucjaty

krucjaty nie był atakiem, lecz obroną , a własciwie to kontratakiem, aby odzyskać Ziemię Świętą.

>>>mordowanie w celu 'nawracania' pogan (nawet nas chciano nawracać mieczem, mimo że mieliśmy chrzest kilka lat wcześniej).

mieczem nawracali ludzie chciwi i jacyśtam zdobywcy, nie księża. nie nawracaliśmy, w przeciwieństwie do Zakonu NMP (niby księza, lecz składali się z rozbójników i awanturników), Litwy mieczem, lecz słowem.

>>>W średniowieczu i długo po nim wielu 'heretyków' zginęło

To były wojny wewnątrz chrześcijaństwa, lecz co prawda, to prawda.

>>>więc nie mów mi, że chrześcijaństwo jest od zawsze 'miłujące pokój' i nigdy nikogo nie prześladowało.

A czy ja coś takiego powiedziałem ;) !!??

MCaleb PW
24 lutego 2006, 14:06
>>>krucjaty nie był atakiem, lecz obroną , awłasciwie to kontratakiem, aby odzyskać Ziemię Świętą.
Tak to 'miało' wyglądać. Odpowiedz mi, proszę, czy te ziemie należały kiedykolwiek wcześniej do chrześcijan?

>>>mieczem nawracali ludzie chciwi i jacyśtam zdobywcy, nie księża. nie nawracaliśmy, w przeciwieństwie do Zakonu NMP, Litwy mieczem, lecz słowem.
Księża nie walczyli tylko dlatego, że się nie nadawali, ale 'stali murem' za tymi 'chciwymi zdobywcami'. Czemu? Bo wiązało się to z tym, że po możliwym zwycięstwie zostaną złożone hojne datki na kościół.
A co do Litwy, to o wiele kożystniej wychodził sojusz przed agresorem, niż podbijanie tak wielkiego państwa.

>>>A czy ja coś takiego powiedziałem ;) !!??
Nie, ale tak to brzmiało ;)

Jeszcze wracając do poprzedniego Twego postu:
>>>krzyż był symbolem od zarania chrześcijaństwa.
Symbolem, może, ale nie oni go wymyślili, no i nie od zarania. Tutaj jest wyjaśnienie.

vinius PW
24 lutego 2006, 14:31
>>>Tak to 'miało' wyglądać. Odpowiedz mi, proszę, czy te ziemie należały kiedykolwiek wcześniej do chrześcijan?

Owszem, wczesniej Cesarstwa Rzymskiego (jeszcze chyba wtedy, gdy cesarz się przechrzcił), a później do Cesarstwa Bizantyjskiego.

>>>Księża nie walczyli tylko dlatego, że się nie nadawali, ale 'stali murem' za tymi 'chciwymi zdobywcami'. Czemu? Bo wiązało się to z tym, że po możliwym zwycięstwie zostaną złożone hojne datki na kościół.

Za zakonem NPM Papież nie stał. Jezuici nie stali za konkwiskadorami.

>>>Symbolem, może, ale nie oni go wymyślili, no i nie od zarania. Tutaj jest wyjaśnienie.

Czytałem. Wiem. Ale cóż z tego - Jezus umarł na krzyżu, dlatego krzyż jets symbolem chrześcijaństwa. To jest fakt niezaprzeczalny.

Co do Wikipedii - jezeli już chcecie mi dac do zrozsumienia, uzywajcie informacji z PWN -na wiki każdy może pisac co chcę.
strona: 1 - 2 - 3 - 4 ... 21 - 22 - 23
temat: Kilka pytań z różnych beczek

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel