Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XDark MessiahHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
jesteś zalogowany jako Nieznajomy
zaloguj się    załóż konto
Podziemna Tawernatemat: Wiedźmin książki i (przyszłe) filmy
komnata: Podziemna Tawerna

Matheo PW
8 kwietnia 2012, 10:23
Temat może służyć dyskusji na temat książek A.Sapkowskiego, ich ekranizacji (serialu), oraz grze (mam za słaby sprzęt żeby pograć, ale chętnie posłucham opini.)

Według mnie, Wiedźmin' to najlepsze dzieło fantasy z Naszego kraju. Może ktoś się nie zgadza i zna coś lepszego? Wątpię aby coś przebiło opowieści o przygodach Geralta i księżniczki Ciri. Jak dla mnie jest coś fantastycznego. Świat, który Sapkowski stworzył, fabuła pełna intryg i nieoczekiwanych zwrotów akcji, cech wiedźminski, który dla mnie jest fenomenalny, no i język, oraz styl pisania Sapkowskiego. To wszystko sprawia, że, Wiedźmin' jest dziełem niepowtarzalnym ;)

Shin0bi PW
8 kwietnia 2012, 13:27
Ja wtrącę od siebie, że również uważam Wiedźmina za fenomenalną książkę, aczkolwiek ma on parę wad, wśród których najpoważniejszą wydają mi się niekiedy źle napisane dialogi odciągające uwagę od treści i de facto do niej nie pasujące (np. królowa Calanthe na uczcie "Przysięga Roegnera obchodzi mnie tyle, co zeszłoroczny śnieg" - cytat z pamięci) Zeszłoroczny śnieg jakoś tu nie pasuje.

Matheo PW
8 kwietnia 2012, 15:11
No ale to pojedyncze przypadki :) Mi się podobają te humorystyczne dialogi, urozmaicają książkę. Wiele scen jest satyrystycznych. Sapkowski ma swój styl pisania i to mi się podoba.

Aayren PW
8 kwietnia 2012, 15:13
Dla mnie trójcą uosabiającą trzy różne oblicza fantasy jest Władca pierścieni, Twórczość T. Pratchetta (w szczególności Śwat Dysku) i Wiedźmin właśnie.
Władca pierścieni to taki fantasy-epos, z wyidealizowanymi postaciami, wielkimi bitwami, legendami itd.
Świat dysku, to fantasy plastyczne, nieuschematyzowana, w której ogranicza nas naprawdę tylko nasza wyobraźnia, fantastyka bez granic.
A Wiedźmin to fantasy realne, o ile tylko realnymi może być dla nas magia, elfy i smoki. Czytając Sapkowskiego, napotykamy wszystkie te rzeczy, a jednak są tak bliskie i realne, że gdybym jednak spotkał w życiu krasnoluda - zachowywałby się dokładnie tak jak w Wiedźminie. Tym najbardziej mnie Wiedźmin urzekł - tutaj nie ma braku prawdopodobieństwa i zdarzeń nieprawdopodobnych - są prawdziwe postacie, z prawdziwymi charakterami, i prawdziwa historia. Na ile prawdziwy może być świat fantasty.
Uwielbiam :)

Matheo PW
9 kwietnia 2012, 14:38
Właśnie ;) Sapkowski przedstawia takie swojskie podejście do wszystkiego. Nie tak jak u Tolkiena (Którego podziwiam i jestem jego wielkim fanem), tam wszystko jest podniosłe i dumne. U Sapkowskiego np. szerzy się pijaństwo i rozpusta. Sapkowski podobnie jak Tolkien stworzył swój własny świat, w którym umieścił akcję swych dzieł. Jednak świat Sapkowskiego nie jest tak uporządkowany i poukładany jak Śródziemie i nie ma swej genezy. Nie wiemy nawet jak nazywa się świat, czy nawet kontynet, który przemierza Geralt. Jednak w niczym to nie przeszkadza, nawet wręcz przeciwnie ;)

EDIT: Oglądał ktoś serial 'Wiedźmin'? Co o nim sądzićie? Jak dla jest całkiem dobry, ale tyle tam sprzeczności z książką.

Morglin PW
4 listopada 2013, 05:43
Patrząc na ilość fragmentów z Wiedźmina w temacie "Skąd ten cytat" zapewne fanów Sapkowskiego tu nie brakuje. Opis z Empiku:
Empik.com:
Oto nowy Sapkowski i nowy wiedźmin. Mistrz polskiej fantastyki znowu zaskakuje. „Sezon burz” nie opowiada bowiem o młodzieńczych latach białowłosego zabójcy potworów ani o jego losach po śmierci/nieśmierci kończącej ostatni tom sagi.

„Nigdy nie mów nigdy!” W powieści pojawiają się osoby doskonale czytelnikom znane, jak wierny druh Geralta – bard i poeta Jaskier – oraz jego ukochana, zwodnicza czarodziejka Yennefer, ale na scenę wkraczają też dosłownie i w przenośni postaci z zupełnie innych bajek. Ludzie, nieludzie i magiczną sztuką wyhodowane bestie. Opowieść zaczyna się wedle reguł gatunku: od trzęsienia ziemi, a potem napięcie rośnie. Wiedźmin stacza morderczą walkę z drapieżnikiem, który żyje tylko po to, żeby zabijać, wdaje się w bójkę z rosłymi, niezbyt sympatycznymi strażniczkami miejskimi, staje przed sądem, traci swe słynne miecze i przeżywa burzliwy romans z rudowłosą pięknością, zwaną Koral. A w tle toczą się królewskie i czarodziejskie intrygi. Pobrzmiewają pioruny i szaleją burze. I tak przez 404 strony porywającej lektury.

WIEDŹMIN. SEZON BURZ to w wiedźmińskiej historii rzecz osobna, nie prapoczątek i nie kontynuacja. Jak pisze Autor: Opowieść trwa. Historia nie kończy się nigdy…

Sam jeszcze nie czytałem i prawdę mówiąc trochę się boję, że książka poziomem będzie odbiegać od reszty. Jeśli ktoś z grotowiczów "Sezon Burz" ma już za sobą to bardzo proszę o krótką opinie :).

Obserwator PW
4 listopada 2013, 12:49
Zamówiłem książkę w empiku 31 października, a wczoraj ją odebrałem w salonie.
W moim uznaniu trzyma poziom i czyta się ją również dobrze jak poprzednie części.

Reldi PW
4 listopada 2013, 13:50
W empikach już jest, tylko wczoraj nie było wiadomo czy można sprzedawać więc nie wszędzie była wystawiona:)
Ta sama sytuacja z zamówieniami, ale zamówienia zawsze się wydaje o ile nie jest powiedziane inaczej więc zamawiający w większości już mają:)

Nicolai PW
4 września, 18:27
Coś tam, coś tam... Henry Cavill zagra Garrego w Netfliku, coś tam ;)

Toffi PW
4 września, 20:09
Dziwi mnie, że na wielu grafikach przedstawiany jest z taką POTĘŻNĄ brodą. Jest to nie kanoniczne bo mamy w książkach informacje że Gerwazy golił się codziennie i zawsze miał przy sobie brzytwę.

Bacus PW
4 września, 21:20
Bo większość osób tworzących fanarty, fanpostery etc. znają Geralta z gry, którą strasznie reklamuje twarz Gerwanta z brodą, więc taki wygląd się utarł już szerszej publiczce, a że nijak ma się z kanonem to już inna sprawa... zobaczymy jak potraktuje to Netflix.

Kastore PW
4 września, 23:08
Toffi:
Dziwi mnie, że na wielu grafikach przedstawiany jest z taką POTĘŻNĄ brodą.
Bo P O T Ę Ż N A broda wygląda fajnie. Ta część kanonu nie jest aż taka ważna.

Trith PW
4 września, 23:19
Prawdopodobnie Sapkowski:
Brodatość Gerwalta jest najważniejsza na świecie.

Darth Ponda PW
5 września, 11:09
Geralt powinien mieć co najwyżej tygodniowy zarost. Z długa brodą wygląda jak krasnolud, nie jak wiedźmin.

Kastore PW
5 września, 12:54
Przecież jest wysoki, a krasnoludy mają w tym świecie kilkuletni zarost.

Nicolai PW
6 września, 14:58
Kastore:
(...) a krasnoludy mają w tym świecie kilkuletni zarost.
W tym świecie taki zarost dla Krasnoluda to jest kilkudniowy XD
temat: Wiedźmin książki i (przyszłe) filmy