Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: Klany w Ashanie
komnata: Biblioteka Legend
strona: 1 - 2 - 3

Alamar PW
24 czerwca 2016, 22:34
Reforma Arniela = tron jest MÓJ!!! i MOICH POTOMKÓW!!! (sztuk jedna).

Przed reformą Arniela = tron jest tego, kogo wybiorą druidzi, kierowani wizjami Sylanny.

Tytuł Wysokiego Króla istniał przed Arnielem (zdaje się, że był on trzecim z kolei).

Nicolai PW
24 czerwca 2016, 22:41
Czyli dobrze rozumiałem, ale mnie bardziej interesowały królestwa sprzed reformy. Coś wiemy o nich? Poza tym, że jedno z nich to było sobie Tarlad i nie poszło za Arnielem?

Alamar PW
24 czerwca 2016, 22:46
Jeśli w H7 nie wspomniano nic nowego, to praktycznie nic. Jedynie ogólny opis z kompendium i z artykułów Marzhina.

Ursus PW
25 czerwca 2016, 06:41
Poszperałem i udałomi się znaleźć w sumie 3 elfie królestwa sprzed centralizacji władzy:
*Tarlad oczywiście, który był rządzony przez Tuidhanę,
*Erewel, w którego radzie miejskiej zasiadał Lasir, który został zatrudniony przez tutejszą królową,
*Syris Lothran, w H6 jest wspomniane o królu tego miasta, Tygalu, który w czasie Zaćmienia Krwawego Zaćmienia dowodził obroną miasta.

Alamar PW
25 czerwca 2016, 07:53
Erewel oraz Syris Lothran to miasta, a nie królestwa jak Tarlad (Mroczna Dolina)/Czarnolas.

Ursus PW
25 czerwca 2016, 09:30
@Alamar Może po prostu działały jako państwa-miasta, bo wyraźnie było napisane, że Tygal był królem MIASTA Syris Lothran, więc może Irollan przed centralizacją wyglądał nastepująco:
*każdy ród królewski posiadał własną dziedziczną domenę (w tym przypadku miasto),
*jeżeli jakiś lokalny król został wybrany przez radę druidów na Najwyższego Króla to otrzymywał również ziemię (królewszczyznę), którą rządził do śmierci, ale nie mógł tego majątku przekazać potomkom.

Alamar PW
25 czerwca 2016, 09:54
Nie, nie działały, ponieważ: "Elfami rządzi Król Elfów zwany Wysokim Królem, choć istnieją i inni podlegli mu królowie. Wybierany przez jednogłośną decyzję druidów. Wysoki Król rządzi do swej śmierci, a jego słowo jest prawem.".

Syris Lothran (Krwawy Liść) to zaś jedna z czterech stolic Irollanu, gdzie jesienią rządzi Wysoki Król.

Nicolai PW
25 czerwca 2016, 12:12
Swoją drogą język elfów jest zabawny, bo "Syris" w każdej stolicy znaczy co innego :P

Alamar PW
25 czerwca 2016, 12:47
Nie
Syris oznacza "High Palace, capital city" (Wysoki Pałac/Dwór, stolicę) podczas gdy Loth to "liść" a Ran to "krew" (ktoś chyba oglądał film Kurosawy o tym tytule :P).
Resztę tłumaczenia nazw stolic masz w dziale H7 (link powyżej).

kochan PW
25 czerwca 2016, 14:15
Państwa-Miasta gryzą się z tym.

Pytanie do Was czy można domniemać, iż Irollan jest podzielony na 3 królestwa opierając się na tym?

Nitj'sefni PW
25 czerwca 2016, 15:02
kochan:
Pytanie do Was czy można domniemać, iż Irollan jest podzielony na 3 królestwa opierając się na tym?
Nie. Nic o królestwach tu nie wspomniano, a fakt, że filozofia i ustrój elfów są w dużej mierze oparte o liczbę 3 niczego nie dowodzi. Poza tym w źródle podanym przez ciebie wyżej wyraźnie pisze, że:
cytat:
... założyły wiele królestw z własnymi władcami...

Nicolai PW
25 czerwca 2016, 15:17
kochan:
Pytanie do Was czy można domniemać, iż Irollan jest podzielony na 3 królestwa opierając się na tym?
Na moje te trzy grupy w społeczeństwie elfów to druidzi, wojownicy i łowcy.

Alamar PW
25 czerwca 2016, 17:32
Nie grupy, a klany (nawet rozdział o Leśnych elfach w kompendium zatytułowany jest "Elfie klany"). I tak, druidzi są jednym z tych klanów.

MasterPoket PW
3 lipca 2016, 10:41
Co do Księstwa Jelenia, to założył je brat I Cesarza Sokołów (Ronana Wielkiego?) już po podboju ziem ludzi przez Anioły (hgmm, przez wyznawców Elratha). Właśnie dlatego jest taka silna więź (i roszczenia jednych o tytuły/ziemie drugich) pomiędzy rodami Sokołów i Jeleni.

Nicolai PW
3 lipca 2016, 11:07
Cytat:
Co do Księstwa Jelenia, to założył je brat I Cesarza Sokołów (...)
Tak, wszyscy to wiemy ;)
Cytat:
(...) już po podboju ziem ludzi przez Anioły (hgmm, przez wyznawców Elratha)
Technicznie rzecz biorąc to nie był podbój, a zjednoczenie...
Cytat:
Właśnie dlatego jest taka silna więź (i roszczenia jednych o tytuły/ziemie drugich) pomiędzy rodami Sokołów i Jeleni.
Tylko, że główna linia Jeleni wyginęła za czasów Drugiego Zaćmienia:
Cytat:
Najbardziej oczywistym kandydatem był Seamus z rodu Jelenia. Ród ten był kuzynami Sokołów i wydawało się, że ta silna więź rodzinna nie może zostać podważona. Jednakże niektórzy uczeni zwrócili uwagę na fakt, że Seamus nie był potomkiem głównej linii rodu Jelenia, która wyginęła w okolicach Drugiego Zaćmienia, a pochodził z bocznej jego gałęzi - spowinowaconych kuzynów. Miał w swych żyłach nieco krwi Sokoła, lecz nie tyle, ile by sobie życzył.
Dlatego też jedynym słusznym kandydatem był Iwan wywodzący się z głównych linii Gryfów, Sokołów i Jeleni:
Cytat:
Ci sami uczeni swoją uwagę zwrócili na bardziej obiecującego kandydata: Ivana Gryfitę. Wyszło na jaw, że Ivan był potomkiem zarówno rodu Sokoła, jak i głównej linii rodu Jelenia. Wielki bohater Drugiego Zaćmienia, Książę Anton Gryfita został wszak później małżonkiem Imperatorowej Gwendolyn i był ojcem trójki jej dzieci, a drugie z nich odziedziczyło po nim Księstwo Gryfa. Jednocześnie matką Antona była Katarzyna z rodu Jelenia, jedyna z tegoż rodu, która miała jakiekolwiek dzieci.
Poza tym genealogicznie rzecz biorąc Maeve była Gryfem, ale zrobili prawno-legislacyjny szacher-macher i pierworodny syn Antona i Gwendolyn nazywał się Sokół. I tutaj zastanawia mnie jak według Ubi działało proroctwo Sar-Elama? Siódmy Smok mówiąc "Ród Sokoła" miał na myśli potomków Briana noszących jego nazwisko, wliczając w to naturalizowane Gryfy i przymykając oko na wygaśnięcie w linii męskiej?

MasterPoket PW
3 lipca 2016, 11:19
@Nicolai Mówiąc ród Jelenia miałem na myśli ten stary ród, od którego pochodzi Ivan.

Co do Maeve to logiczne, jak jej przodkiem jest Anton. Co do proroctwa, głowię się nad tym od pewnego czasu i doszedłem do wniosku, że jak ktoś jest potomkiem "pierwszego" Sokoła i nazywa siebie Sokołem (nawet jak zrobiłby to np. Syn Duncana i Freydy (bo Duncan to potomek Ivana, nie?), to jest uznawane, że linia Sokołów nadal trwa.

Użyłem słowa "podbój" z premedytacją (bo jak nazwać zbrojne zmuszenie innych "narodów" do "poddaństwa"?)

Ten "prawno-legislacyjny szacher-macher" to typ małżeństwa, z którego dzieci należą do dynastii matki, nie zaś ojca (nie pamiętam nazwy), aczkolwiek tego tu tak do końca nie zastosowano. Zakładam, że umówili się tak, że najstarsze dziecko dziedziczy najwyższy tytuł (Cesarstw Sokołów), 2. dziecko niższy (Księstwo Gryfa), a 3. i kolejne muszą się obejść smakiem.

Mówiąc dzieci mam na myśli synowie najpierw, a jak ich zabraknie to bierzemy pod uwagę córki.

Belegor PW
3 lipca 2016, 11:33
Tutaj o dziwo, córki były na równi uprawnione jak synowie jeśli chodzi o dziedziczenie. Gdyby nie to, to formalnie linia Sokoła skończyła się na Liamie w II Zaćmieniu. A tak mamy ciąg dalszy poprzez jego siostrzenicę.
Co do proroctwa to należy wziąć pod uwagę bardziej Briana. Mimo iż uznany został za zmarłego, to on przeżył, ale był na tyle niestabilny psychicznie, że nie nadawał się do rządzenia i byłby marionetką i zbyt łatwym celem by go ujawniać. Smoczy Zakon jednak zadbał by jego ród nie przepadł (nie wiem jak zmusili jakąkolwiek kobietę do związania się z psycholem) i jego owocem była Leanna. Stąd można powiedzieć, że proroctwo nadal było ważne, aż do czasów Mrocznego Mesjasza.

Tutaj chcę wrócić do elfich klanów - czy wiemy ile łącznie ich było i czy któreś z nich nie oddało się wpływom Pustki?

MasterPoket PW
3 lipca 2016, 11:41
Nie były na równi uprawnione jeśli chodzi o dziedziczenie. Kobiety mogły dziedziczyć wtedy i tylko wtedy, gdy nie było męskiego potomka. Taka sytuacja miała miejsce właśnie z Liamem i jego siostrzenicą - Gwendolyn, nie było, żadnego potomka Liama, a Gwendolyn, nie miała brata, więc to ona została Cesarzową.

Belegor PW
3 lipca 2016, 11:48
W takim razie Maeve również nie miała żadnego rodzeństwa, a przynajmniej braci. Nie zmienia to faktu, że tutaj nie zmieniano szczególnie prawa wobec kobiet, skoro doszło do koronacji, w rzeczywistości należałoby złożyć wiele ofert diukom i książętom, by zgodzili się na kobietę na tronie.

Nicolai PW
3 lipca 2016, 12:12
MasterPoket:
@Nicolai Mówiąc ród Jelenia miałem na myśli ten stary ród, od którego pochodzi Ivan.
Tak? To ciekawe, bo roszczenia pojawiły się dopiero za czasów Seamusa ;)
MasterPoket:
Co do proroctwa, głowię się nad tym od pewnego czasu i doszedłem do wniosku, że jak ktoś jest potomkiem "pierwszego" Sokoła i nazywa siebie Sokołem (nawet jak zrobiłby to np. Syn Duncana i Freyd'y (bo Duncan to potomek Ivana, nie?)) to jest uznawane, że linia Sokołów nadal trwa.
Pewnie dochodzi do tego ciągłość nazywania się Sokołem, ale to dorabianie teorii do dorobionej teorii, bo Ubi nie umie stworzyć spójnego uniwersum.
MasterPoket:
Zakładam, że umówili się tak, że najstarsze dziecko dziedziczy najwyższy tytuł (Cesarstw Sokołów), 2. dziecko niższy (Księstwo Gryfów), a 3. musi się obejść smakiem.
Przecież dokładnie to było w linku ode mnie... Morvan został Sokołem, Wiaczesław Gryfem, a Sorsha poszła do łączności wojska.

Belegor:
Tutaj o dziwo, córki były na równi uprawnione jak synowie jeśli chodzi o dziedziczenie. Gdyby nie to, to formalnie linia Sokoła skończyła się na Liamie w II Zaćmieniu.
Odróżnij "uprawnione na równi" od "były dopuszczone do dziedziczenia" ;) Acz zgaduję, że sam Ubi nie wie kto jest pierwszy... starsza córka czy młodszy syn ;)
Belegor:
Co do proroctwa to należy wziąć pod uwagę bardziej Briana. Mimo iż uznany został za zmarłego, to on przeżył, ale był na tyle niestabilny psychicznie, że nie nadawał się do rządzenia i byłby marionetką i zbyt łatwym celem by go ujawniać.
Ale ja o nim wiem i pamiętam, ale zwracam uwagę na to, że to kto pasuje do proroctwa, a kto nie nie ma żadnego sensu...
Belegor:
Smoczy Zakon jednak zadbał by jego ród nie przepadł (nie wiem jak zmusili jakąkolwiek kobietę do związania się z psycholem) i jego owocem była Leanna.
Toś walnął zakalca... sprawdź sobie ile lat minęło między H7, a DM. Leanna była ostatnią znaną dziedziczką Rodu Sokoła ;)
Belegor:
Tutaj chcę wrócić do elfich klanów - czy wiemy ile łącznie ich było i czy któreś z nich nie oddało się wpływom Pustki?
Please, staph...

MasterPoket:
Kobiety mogły dziedziczyć wtedy i tylko wtedy, gdy nie było męskiego potomka.
Ma pan dowód? Nigdzie nie było wytłumaczone jak działa dziedziczenie w Cesarstwie i czy w ogóle działa...

Belegor:
(...) w rzeczywistości należałoby złożyć wiele ofert diukom i książętom, by zgodzili się na kobietę na tronie.
Diukom? Brr... co za potworek ;) Co do przekupywania hospodarów, by zgodzili się na kobietę to nie oceniaj fantasy przez pryzmat polsko-węgierskiego podejścia do monarchii :P
strona: 1 - 2 - 3
temat: Klany w Ashanie

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel