Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Niebiańska Kuźnia  (WoG, HotA, VCMI)temat: [Rozważania] O nazywaniu jednostek
komnata: Niebiańska Kuźnia (WoG, HotA, VCMI)
strona: 1 - 2 - 3 ... 6 - 7 - 8

Andruids PW
24 maja 2016, 17:41
Saki:
"Królewski" w języku polskim ma przecież dzisiaj znaczenie nie tylko "należący do rodziny królewskiej".
Epitet "królewski" znajduje się w polskim tłumaczeniu. Oryginał zakłada "Nagowe królowe", "Cyklopich królów", "Wiwernich monarchów" (i jeszcze "Minotaurzych królów" i "Meduzie królowe"), ale mimo tego nie tworzy to zgrzytu jaki opisał Hobbit.

Saki:
Moim zdaniem rozpatrywanie nazw w stylu "minotaur" czy "antychryst" przez pryzmat ich ponad tysiącletniego znaczenia, która już wieki temu zdążyło się rozmyć do tego stopnia, że dzisiaj oznaczać to co dawniej może, ale w zasadzie to nie musi, zakrawa na pewne kuriozum. Nie wiem jak można rozpatrywać dzisiejsze znaczenie wyrazu przez jego etymologię, kompletnie ignorując czasem drastyczne zmiany semantyczne, jakie nastąpiły w obrębie danego słowa.
Tak działa ludzka kultura i język. Jeśli nazwa pasuje, to się przyjmuje. Z tego powodu przyjął się Gog. Trój-literowy wyraz, który dla laika nic nie znaczy. Jeśli etymologia jest zbyt nachalna, to nazwa się nie przyjmie. Z tego właśnie powodu ludzie czepiają się Antychrysta i Anubisa.

AmiDaDeer PW
25 maja 2016, 16:44
Myślę że problemem jest też tutaj to, że specyfika fantasy w latach 90. i na początku 2000. była zupełnie inna niż specyfika fantasy późniejsza. Antychryst pojawił się w pierwszym WoG-u, ale dopiero w 3.58, czyli trzy lata później, został zmieniony. Dość długo zdawał się nie przeszkadzać ani graczom, ani autorom. :P

Andruids PW
10 lipca 2016, 20:38
@Neph
Podstawowa Osa jest OK i spokojnie nada się na neutralną jednostkę. Można by ewentualnie troszkę pojaśnić jej paletę. To ulepszenie wygląda niestety jak czerwona plama.

I Hurysa, nie Husyra ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Hurysa ).

"Dancer" brzmi... normalnie. I to w sumie dobrze. "Tancerka" jest właśnie tym, czym ta istota jest - "Tańczącą kobietą". Moja proponowana "Tancerka Ostrzy" jest ciut bardziej opisowa, ale też określa dosłownie tą jednostkę - "Tańczącą kobietą z ostrzami". Ulepszenie, jakiekolwiek by nie było, można nazwać dodając "Diva" (co trudno ładnie oddać w języku polskim, ale myślę, że jest to sprawa drugorzędna względem tego czy "brzmi fajnie po angielsku").

Kocham twój avek.

KammerKammerPierwotnie odpowiedź do tego posta, wydzielam ze względu na offtop.

Mistrz PW
10 lipca 2016, 21:04
@Neph
Rzeczywiście Hurysa => Apsara to byłby precedens, ale czy znów tak duży? Ramię w ramię do boju idą potwory z bardzo różnych mitologii i nikomu to nie przeszkadza, ale oczywiście decyzja należy do was.

Dancer rzeczywiście brzmi słabo. A może Seducer (Uwodzicielka/Kusicielka) na podstawę? Tematycznie lepiej pasuje do Hurysy.

Andruids PW
10 lipca 2016, 23:34
@Hobbit
Nie mówimy tu o mieście, w którym 3/4 stanowią "ogniste trolle" i "lodowe wilki". Mówimy o jednej jednostce. To po pierwsze. Po drugie - przy Cove, które jest niemal jednogłośnie uważane za najlepszą fanowską modyfikację Heroesów, nikt nie czepia się nazw "Assidam", "Nix" i "Haspid". A jest się czego przyczepić, bo te nazwy nie mają sensu. A ponadto są nazwy takie jak "Sea Witches" i "Stormbirds". Ale nie, "Tancerka Ostrzy" jest zła, bo jest dwu-członowa.

Jeśli coś ma pasujący model i sensowną nazwę, to pasuje, kropka. Ludzie to połkną i chyba wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Ale ostatnie słowo ma oczywiście autor modyfikacji.

Lord Hawk PW
10 lipca 2016, 23:49
Brawo Neph, tancerka bardzo ładnie wyszła i jest dość oryginalnie teraz w koncepcji miasta, jednostka może być brakującym łucznikiem i gdyby np. podstawowa miała strzelanie i brak kary za walkę wręcz, a ulepszenie jeszcze tarczę powietrza, a mag latanie ze strzelaniem, to miasto też miałoby wyjątkowo trudnych do blokowania strzelców, co też by było miłą odmianą oraz całkiem nowymi rozwiązaniami taktycznymi.

Co do węża - ciemno-brązowy wydawał się lepszy i bardziej odróżnia się od ulepszenia.

Mag w nowych barwach to też dobra zmiana.

Rakshasa to też miła niespodzianka, szczególnie w takim wykonaniu.

Lamassu natomiast. jak ma być blady. to lepiej jak jednak zostanie ożywiony, bo srebrny wygląda. jakby zabrakło czasu na pokolorowanie, co innego ten złoty, ale jak rozważasz ożywienie. to chyba będzie najlepszy kierunek.

Ogólnie poziom jednostek klasa sama w sobie.

Andruids PW
10 lipca 2016, 23:52
Lord_Hawk:
jednostka może być brakującym łucznikiem
Wąż miał strzelać, kiedy ostatnim razem sprawdzałem.

AmiDaDeer PW
10 lipca 2016, 23:56
Andruids:
Po drugie - przy Cove, które jest niemal jednogłośnie uważane za najlepszą fanowską modyfikację Heroesów, nikt nie czepia się nazw "Assidam", "Nix" i "Haspid". A jest się czego przyczepić, bo te nazwy nie mają sensu.
Jak najbardziej mają. Są o wiele lepiej pasujące do lore H3 niż to, co Ty proponujesz.

Andruids:
A ponadto są nazwy takie jak "Sea Witches" i "Stormbirds". Ale nie, "Tancerka Ostrzy" jest zła, bo jest dwu-członowa.
Bo składa się z dwóch rzeczowników, a nie z przymiotnika i rzeczownika.

Lord Hawk PW
11 lipca 2016, 00:00
Andruids:
Wąż miał strzelać, kiedy ostatnim razem sprawdzałem.

Wydawało mi się, że ma atak jak smok na 2 heksy, ale 3 łuczników też mogłoby być ciekawe.

Andruids PW
11 lipca 2016, 00:02
Hobbit:
Jak najbardziej mają. Są o wiele lepiej pasujące do lore H3 niż to, co Ty proponujesz.
Lore H3 to w głównej mierze znane stwory zarówno z mitologii, jak i bestiariusza D&D. Wyglądają albo jak jeden albo drugi wariant. Jednostki, do których nawiązałem, nie pasują ani do jednej, ani do drugiej kategorii. Tak w ogóle, do dziś nie wiem, co to "Haspid". Jeśli cokolwiek pożytecznego wyjdzie z naszej dysputy, to to, że się tego dowiem ^^
Hobbit:
Bo składa się z dwóch rzeczowników, a nie z przymiotnika i rzeczownika.
Od kiedy "storm" to przymiotnik?

AmiDaDeer PW
11 lipca 2016, 00:31
Andruids:
Lore H3 to w głównej mierze znane stwory zarówno z mitologii, jak i bestiariusza D&D.
W GŁÓWNEJ mierze. Ale np. taki gog nie pasuje do ani jednego, ani drugiego.

Andruids:
Tak w ogóle, do dziś nie wiem co to "Haspid".
Słowo "assid" dotyczyło średniowiecznej bestii, która de facto była ówczesnym spojrzeniem na strusia. Niksa to stwór z mitologii germańskiej. Haspid zaś jest słowiańskim smokiem.

Andruids:
Od kiedy "storm" to przymiotnik?
Pełni w tej nazwie rolę przymiotnika. Ale może źle się wyraziłem: słowa "Sea" oraz "Storm" służą opisowi nie uzbrojenia ani przeznaczenia jednostki, ale raczej ogólnemu charakterowi tej jednostki.

Z drugiej strony jak teraz pomyślę, to stwierdzam, że nazwy w Hocie wcale nie były takie dobre - to "sea" z większości nazw bym szczerze mówiąc wywalił.

Mistrz PW
11 lipca 2016, 00:50
Mi tylko Sea Witch nie za bardzo pasuje. Sea Serpent/Wąż Morski to konkretna istota z żeglarskich legend, zaś Sea Dog/Wilk Morski to klasyczny wręcz synonim pirata. Szkoda, że przetłumaczono, trochę bezdusznie, jako Bukanier.

Andruids PW
11 lipca 2016, 00:58
Hobbit:
nazwy w Hocie wcale nie były takie dobre
O to mi przede wszystkim chodziło. Nazwy mogą w jakiś sposób odstawać od kanonu, a mimo wszystko modyfikacja zyskuje ogromne uznanie. Może to być jedna, albo dwie nazwy, ale wciąż się liczy. Wychodzi generalnie na to, że nie trzeba w 100% trzymać się standardów nazewnictwa.

Hobbit:
taki gog nie pasuje do ani jednego, ani drugiego. (...) Słowo "assid" dotyczyło średniowiecznej bestii, która de facto była ówczesnym spojrzeniem na strusia. Niksa to stwór z mitologii germańskiej.
Do tego właśnie piłem (i do tego udało mi się samodzielnie dojść). Jeden wyjątek, którym jest Gog, nie tworzy żadnej reguły. Nazywanie MORSKIEGO PTERODAKTYLA "spojrzeniem na strusia" jest co najmniej śmieszne. Dwunożny ptak spowinacowany np. z Kuroliszkiem byłby bardzo ciekawą i oryginalną jednostką. A tak, pokazuje tylko, że zespół Hoty nie miał lepszego pomysłu na latacza. Z kolei na MORSKIEGO JASZCZUROLUDA znalazłoby się kilka lepszych nazw, albo nawet innych humanoidalnych stworów na to miejsce.
Przykłady tego czym jest Niksa:
https://www.google.pl/search?q=nixa&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjPjLGg_unNAhVCdCwKHUJPDi0Q_AUICSgC#tbm=isch&q=nixe
https://en.wikipedia.org/wiki/Neck_(water_spirit)
Co najmniej 4 inne nazwy Jaszczuroluda:
http://whfb.lexicanum.com/wiki/Lizardmen

Oaza ma dużo, bardziej adekwatnych i mniej przekombinowanych nazw i źródeł. Przynajmniej na razie.

Hobbit:
Haspid zaś jest słowiańskim smokiem.
I już miałem nadzieję na jakiś trop, ale nie, to twój kolejny post. Jakbyś był w stanie odnieść się do jakiegoś źródła, to byłbym bardzo wdzięczny. Google nie chce mi w tym względzie pomóc. A to zawsze fajnie dowiedzieć się czegoś nowego, zwłaszcza jeśli chodzi o naszą rdzenną mitologię. Póki co, nadal jest to dla mnie (i zapewne dla przeważającej ilości graczy Hoty) kompletna nazwa-nic. A propos, Fangarmy.

W każdym bądź razie, nazwa tak niszowa, że trzeba się jej znaczenia dopytywać u członków społeczności obeznanych w wyjątkowo nie-rozpowszechnionych wątkach danej mitologii, albo bestiariusza, nie jest dobrą nazwą.

Kastore PW
10 sierpnia 2016, 20:37
Nicolai:
Rdzawego, nie Kwasowego :P
No, no. ^^

KammerKammerOdpowiedź do tego.


I przepraszam, ale muszę:
therrolund:
Bronze Dragon
Death Dragon
Uber Dragon (EDIT: może zbytnio kojarzyć się z Diablo 2, więc to raczej nie)
Calypse Dragon (nawiązanie do apokalipsy)
EDIT: Vengeful Dragon
Cryptic Dragon
Sacred Dragon / Holy Dragon
Ancient Dragon / Prehistoric Dragon
Corrosive Dragon
Phantom Dragon
Nie masz bladego pojęcia o systemie nazewnictwa jednostek w H3, więc łaskawie przestań spamować. -_-

Kastore PW
10 sierpnia 2016, 21:09
facepalm
therrolund, Twoja wypowiedź jest tak żałosna i świadcząca o niewiedzy nt. świata gry, że łaskawie ją zignoruję.

Nicolai PW
10 sierpnia 2016, 21:32
Jak ma tańczyć i być orientalna, to najlepszą nazwą jest Derwisz(ka). ;)

KammerKammerPrzeniesione od ładnej pani z Oazy.

Mistrz PW
10 sierpnia 2016, 23:23
Derwisz to nieszczęśliwa nazwa dla jednostki żeńskiej. Hurysa jest zdecydowanie bardziej na miejscu.

Nicolai PW
10 sierpnia 2016, 23:33
Ale niby czemu? Wujek Google pokazuje mi, że kobiety też derwiszują:


Mistrz PW
10 sierpnia 2016, 23:43
Bo to grupa wędrownych żebraków i ascetów. Słabo to pasuje do półnagiej laski obwieszonej złotem.

Nicolai PW
10 sierpnia 2016, 23:52
Tylko Ty utożsamiasz zwykłego derwisza z tureckim wirującym derwiszem, którzy znani są przede wszystkim ze swojego tańca ;)
strona: 1 - 2 - 3 ... 6 - 7 - 8
temat: [Rozważania] O nazywaniu jednostek

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel