Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: Żywiołaki, Duchy i Awatary
komnata: Biblioteka Legend
strona: 1 - 2 - 3 - 4

Godzilla B PW
29 kwietnia 2016, 19:21
W taki razie domagam się Żywiołaka Pajęczaka dla Ashy!

Dark Dragon PW
29 kwietnia 2016, 19:50
Ursus89:
Shalassa - Kirin, żywiołak wody, Kappa
Sobieski:
Avatar Shalassy to duchy wody (żywiołaki) pod postacią smoków (kirinów).
Co to za głupoty? Przecież Kiriny NIE SĄ awatarami Shalassy. Są nimi smocze węgorze.

Sobieski:
(No bo Kabir jest żywiołakiem, prawda?)
Nie jest. Jest co najwyżej duchem ognia.

Kammer PW
29 kwietnia 2016, 19:54
Sobieski:
(...) takie że żywiołaki, konstrukty i nieumarli są nieumarli
Szczerze mówiąc - złe określenie wykorzystałeś.
Żywiołaki, konstrukty i nieumarli są nieżywe, tylko nieumarli są nieumarli (tak, wiem, jak to brzmi).

Nicolai PW
29 kwietnia 2016, 20:14
Dobra, przejrzałem dyskusję przekazaną mi przez Kammera. Dla jej czytelności postanowiłem nie ingerować zbytnio w jej treść i tak jednozdaniowa wymiana myśli między Godzillą a Sobieskim zostaje, chociaż nie podoba mi się jej forma. Panowie, to nie debata wyborcza, nie musicie kontrować się co zdanie. Swoje przemyślenia ubierajcie w bardziej wylewne formy.

Co do tematu Żywiołaków to widzę, że nomenklatura Ashanu nie jest do końca zrozumiała. Dlatego spróbuję Wam przedstawić jak to wszystko jawi się oczami twórców tegoż uniwersum. Ogólnie to można rozróżnić trzy rodzaje bytów żywiołów (poza Smoczymi Bóstwami rzecz jasna):

1) Duchy Żywiołów - Najobszerniejsza kategoria. Jest to nadzbiór na który składają się dwa rozdzielne typy: Żywiołaki i "Pokemony". Te pierwsze omówimy za chwilę, ale te drugie w dużym skrócie są dużo bardziej organiczne we wyglądzie, acz mają pewne cechy wskazujące na powiązanie z danym żywiołem. Wśród reprezentantów tegoż rzędu mamy Kappy, Kabiry i Troglodytów. I teraz tak... tak samo Kirin jak i Żywiołak Wody są Duchami Wody, ale tylko Żywiołak Wody jest Żywiołakiem. To jest tak jak z prostokątami kwadratami.

2) Żywiołaki - Emanacje (możliwie) najczystszej esencji danego żywiołu. Nie mają ni kropli sadła, ni nitki mięśni (o jak ładnie Herbert się w to wpasował ;)). Oczywiście mogą różnić się między sobą mocą i wyglądem w zależności od tego w jakich warunkach powstały. Wiadomo... inaczej będzie wyglądał Żywiołak Ziemi gleb ilastych, a inny na hamadzie.

3) Awatary - Nigdy w tekstach źródłowych nie zostały nazwane Duchami Żywiołów, więc należy je traktować jako osobną parę kaloszy. Są to najpotężniejsze byty żywiołów, będące ucieleśnieniem woli i potęgi swego Smoczego Bóstwa i najczęściej wyglądają jak jego miniaturki, ale są wyjątki od tej reguły jak Hai Ryou czy Namtaru. Wszystko przez to, że bardziej niż dany Żywioł, odzwierciedlają Smocze Bóstwo za nie odpowiedzialne... a przynajmniej jego aspekt. I tak Namtaru jest wcieleniem śmierci, a nie Ładu jako takiego.

Kurek PW
30 kwietnia 2016, 00:43
@UP

Bardzo dobra analiza. W 100% się zgadzam. Dodam jeszcze, że istnieją takie byty, które są duchami, a nawet w 99% żywiołakami, ale ze względu na swoją nieneutralną przynależność, a także delikatne różnice w wyglądzie i zdolnościach, nie są one nazywane żywiołakami, stąd brak 1%. Takimi żywiołakami są Ajglaje (blaski?/chwały?/glorie?), które są "podgatunkiem" żywiołaków światła, czystymi duchami magii światła, które poddały się władzy niebian i ludzi, stąd ich wyjątkowość. Tak samo jest z żywiołakami wody (tymi średnimi, bo wodne dzielą się oryginalnie, jak wydedukowałem na aż 3 stopnie wielkości, czyli pomniejsze, średnie, większe), czyli Mizu-Kami i Źródlane Nimfy.

Nicolai PW
30 kwietnia 2016, 20:51
Kurek:
Dodam jeszcze, że istnieją takie byty, które są duchami, a nawet w 99% żywiołakami, ale ze względu na swoją nieneutralną przynależność, a także delikatne różnice w wyglądzie i zdolnościach, nie są one nazywane żywiołakami, stąd brak 1%. Takimi żywiołakami są Ajglaje (blaski?/chwały?/glorie?) (...)
I tu się mylisz, bo Blaski są nazywane Żywiołakami:
Cytat:
Duchowe królestwo Elratha jest dominium wypełnionym niezliczonymi Żywiołakami Światła. Część z nich jest wyniesiona przez Smoczego Boga Światła do wyższego statusu. Blaski Chwały, Naczynia woli Elratha zesłane jako wysłannicy i doradcy dla najbardziej oddanych wyznawców, są błyszczącymi stworzeniami, które mogą zapłonąć oślepiającym światłem i w rezultacie ociemnić wrogów.

Autoscalenie

Jeszcze znalazłem to w temacie "hurr durr Żywiołaki Lawy wprowadzajo" xD:


Sobieski PW
30 kwietnia 2016, 21:31
Nicolai:
Jeszcze znalazłem to w temacie "hurr durr Żywiołaki Lawy wprowadzajo" xD
Trzeba było od razu to wkleić:


Jako bonus:

- Wybuchowy Żywiołak:

Czyli rozumiem, że istnieje też pozostałych pięć wybuchowych żywiołaków, np.wybuchowy żywiołak światła.

- "Żywiołak Płonącego Piasku":


Wszystkie żywiołaki w DoC-u, angielskie tłumaczenie.

W DoC-u jest 15 żywiołaków i jak widać żywioł ognia ma największy wybór jeśli chodzi o żywiołaki. Dodatkowo istnieje możliwość łączenia żywiołów, czego przykładem jest Żywiołak Żaru [ogień+ziemia].
6 - ogień,
4 - ziemia,
2 - powietrze,
2 - woda,
1 - ciemność,
1 - światłość.

Dark Dragon PW
30 kwietnia 2016, 22:18
W DoCu jest jeszcze Żywiołak Natury, który wydaje się swoistą odmianą żywiołaka ziemi.



W ogóle miałem napisać obszerny artykuł o żywiołakach, ale z powodu braku czasu (i odpowiedzi od Ubi) nie wiem czy do tego dojdzie.

Sobieski PW
30 kwietnia 2016, 22:35
Dark Dragon:
(i odpowiedzi od Ubi)
Zakazali pisać o żywiołakach?

Dark Dragon PW
30 kwietnia 2016, 22:38
Nie, po prostu nie dostarczyli odpowiedzi na kilka pytań fabularnych (część z nich przewinęła się nawet w tej dyskusji).

Garett PW
1 maja 2016, 10:39
Cytat:
3) Awatary - Nigdy w tekstach źródłowych nie zostały nazwane Duchami Żywiołów, więc należy je traktować jako osobną parę kaloszy. Są to najpotężniejsze byty żywiołów, będące ucieleśnieniem woli i potęgi swego Smoczego Bóstwa i najczęściej wyglądają jak jego miniaturki, ale są wyjątki od tej reguły jak Hai Ryou czy Namtaru. Wszystko przez to, że bardziej niż dany Żywioł, odzwierciedlają Smocze Bóstwo za nie odpowiedzialne... a przynajmniej jego aspekt. I tak Namtaru jest wcieleniem śmierci, a nie Ładu jako takiego.

Należy do tego dodać, iż każdy smok (poza nieumarłymi) jest awatarem (choć najpewniej pomniejszym) któregoś bóstwa. Dowód:

Opis Smoka Cienia z H6:
The Shadow Dragon is the avatar of Malassa, the Dragon Goddess of Darkness.

Nicolai PW
5 maja 2016, 20:01
No to mamy już potwierdzenie statusu prawnego fabularnego Ogniorożca, jest on jak najbardziej Żywiołakiem Lawy. Pozwoliłem sobie przetłumaczyć jego opis:

Cytat:
Te stworzenia z płynnej skały i lawy można znaleźć na stokach wielkich wulkanów Grimheimu. Żywiołaki Lawy mogą przybrać wiele form. Spontaniczne narodziny najczęściej mają miejsce podczas pływów lawy, ale Kapłani Run potrafią spętać je i zmusić je do służenia królestwu krasnoludów.


Kurek PW
6 maja 2016, 13:55
Czy większe żywiołaki z DoC to to samo co elitarne żywiołaki z MMX?


Nicolai PW
9 sierpnia 2016, 20:36
Tak sobie patrzę na opisówkę Ognistego Ptaka* i co ja widzę?

Ubisoft:
Ognisty Ptak to potężny duch Ognia, pod wieloma względami bardzo przypominający pierwotnego Feniksa, z którym często jest mylony.

O pierwszym retconie w sprawie Feniksa z H5 już słyszałem jakiś czas temu, ale nikt mi nie powiedział mi, że w tym samym zdaniu był drugi. Określili Feniksa jako pierwotnego, a przecież podczas głosowania był świetlisty, pozwolę sobie przypomnieć ówczesny rys fabularny:

Ubisoft:
Feniks jest jednym z najpotężniejszych duchów Światła.

Nie ma to jak zretconować coś tyle razy, że się już samemu pogubiło co jest czym :P

*Duch Żywiołu, więc spostrzeżenie ląduje w tym temacie :P

NicolaiNicolaiZmieniłem nazwę topicu, by jednoznacznie pasował do tematyki.

Nitj'sefni PW
9 sierpnia 2016, 20:55
Cytat:
The Phoenix is one of the most powerful spirits of Light. It embodies the primal life-force, indomitable, and ever-reborn. A young Phoenix is recognizable to its silvery feathers that scholars interpret as a sign that the Phoenix channels some of its Primordial powers from Asha herself. However, as it grows older and more powerful, the sacred bird loses its silver feathers and grows a golden and blazing plumage.

If a Phoenix dies in the material world, its spirit materialises again as a rejuvenated Phoenix, who moves with the zest and velocity of a shooting star. During this "rebirth" process, a part of its original power is instantly subsumed into the pure light. It is for this reason that, although this miracle is quite an amazing sight, it is something best viewed from a distance.
Źródło
Cytat:
Feniks jest pierwotnym duchem powiązanym z aspektem "życia" Ashy i jako taki, gruntownie połączony z pełnią księżyca. Uosabia podstawową siłę życiową, nieśmiertelność i wieczne odrodzenie. Jeśli feniks zginie w materialnym świecie, jego duch nie wraca natychmiast do "księżycowego gniazda", lecz raczej materializuje się ponownie i ożywia feniksa, który rusza z werwą i prędkością spadającej gwiazdy. Podczas procesu "odradzania się", część jego oryginalnej mocy zmienia się natychmiast w czyste światło. Z tego właśnie powodu, najlepiej oglądać te wydarzenie z dystansu, choć sam ten cud jest niesamowitym widokiem.
Źródło
Feniks od Heroes 6 uosabiał światło księżyca i siłę życiową, więc można powiedzieć, że jest taki świetlisto - pierwotny.

Nicolai PW
15 września 2016, 19:48
Nie wiem czy zauważyłeś, ale przytaczasz dokładnie te same fragmenty co ja :P To tak... w opisie z czasów głosowania z Feniksa robili Ducha Światła mający kwant powiązania z Ashą, ale w H6 nie ma nic co sugerowałoby, że ma jakieś koneksje z Elrathem. Oczywiście, część jego pierwotnej energii niby zamienia się w światło, ale to raczej określenie poetyckie, bo obrażenia idą od magii pierwotnej ;) A gdzie Ty wyczytałeś w tej opisówce, że uosabiał światło Księżyca to ja nie wiem :P

Klej

Patrzyłem co na oficjalnej mają o Fortecy do powiedzenia i zaciekawił mnie wpis o Dis:
Komentarz Kaspara:
Dísir nie jest jednak zbiorczym widmem poległych. To duch Ognia przywoływany do świata śmiertelników przez płonące dusze Krasnoludów.
Czyli jednak to nie transseksualna fuzja :P

Nitj'sefni PW
15 września 2016, 20:05
Nicolai:
Czyli jednak to nie transseksualna fuzja :P
http://www.acidcave.net/newsitem1620.html#comments - 17 lip - 17:49
Czyli jednak miałem rację! Kaspar powiedział prawie dokładnie to, co ja 2 miesiące wcześniej.
Wróżbita Nitjek prawdę ci powie :P.

Alamar PW
15 września 2016, 20:18
Nicolai:
Patrzyłem co na oficjalnej mają o Fortecy do powiedzenia i zaciekawił mnie wpis o Dis:
Kaspar:
:Dísir nie jest jednak zbiorczym widmem poległych. To duch Ognia przywoływany do świata śmiertelników przez płonące dusze Krasnoludów.
Czyli jednak to nie transseksualna fuzja :P
Nicolai, nigdy, ale to przenigdy nie cytuj polskawej strony Ubisoftu!


Dis:
Their ashen body sporting majestic wings of fire, Dísir are manifestations of Arkath. They are born on the battlefield, when numerous Dwarves die in battle. Their souls then gather and, with Arkath’s blessing, they spark this powerful warrior spirit into life.

Kaspar:
The Dísir are not the ghosts of the fallen Dwarves. They are spirits of Fire summoned to the material plane by the Dwarves’ ardent souls.
Disy to nie duchy poległych, ale ich połączone dusze budzą do życia tego ognistego ducha.
Przy okazji, komentarz Kaspra zaprzecza oficjalnemu opisowi Disów/Walkirii z Kompendium Ashanu, jak i Heropedii w H7. :P

Nicolai PW
16 września 2016, 12:41
Alamar:
Przy okazji, komentarz Kaspra zaprzecza oficjalnemu opisowi Disów/Walkirii z Kompendium Ashanu, jak i Heropedii w H7. :P
No co Ty :P W każdym razie zapytałem o to Marzhina i odpowiedź brzmi tak:
Marzhin:
Hello,

There’s no contradiction.

The description says: “The souls of the dead Dwarves “spark” the birth of the spirit.”

Kaspar clarifies by saying “the spirit itself is not the ghost of the Dwarves (or some gestalt of their souls). She is a separate entity summoned by the dying Dwarves.”

Julien

Dark Dragon:
Nie, po prostu nie dostarczyli odpowiedzi na kilka pytań fabularnych (część z nich przewinęła się nawet w tej dyskusji).
Że się tak zapytam... do kogo pisałeś? Bo Marzhin, jak widzisz, odpowiada od razu ;)

Dark Dragon PW
16 września 2016, 13:07
Cytat:
Że się tak zapytam... do kogo pisałeś? Bo Marzhin, jak widzisz, odpowiada od razu ;)

Do Marzhina oraz Erwana :P.
strona: 1 - 2 - 3 - 4
temat: Żywiołaki, Duchy i Awatary

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel