Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Podziemna Tawernatemat: Prywata oraz pytania różne
komnata: Podziemna Tawerna
strona: 1 - 2 - 3 ... 50 - 51 - 52 ... 84 - 85 - 86

Nicolai PW
23 maja 2015, 14:16
@Alistair: Ale chodziło o "Ra's", które według Bruce'a Timma jest czytane jako "Rajsz", a według Nolana jako "Raz". Aczkolwiek dajesz nam dobry trop, z tego co widzę to "Ra's" nie jest arabskie, a hebrajskie i dlatego tak się je czyta jak czyta.

Alistair PW
23 maja 2015, 14:36
A kto powiedział, że Ra's jest hebrajskie? Napisałem tylko, że w kulturze hebrajskiej gwiazda była nazywana "Głową Diabła". A Algol pochodzi od arabskiego Al Ra's al Ghul

Wikipedia:
Algol (beta Persei, β Per) – gwiazda zmienna w gwiazdozbiorze Perseusza, której zmiany jasności odkrył John Goodricke w 1783. Nazwa pochodzi od arabskiego Al Ra's al Ghul, czyli „Głowa Demona”. W kulturze hebrajskiej gwiazda nosiła nazwę Głowa Diabła. Nazwy te wiązały się z bardzo widoczną zmianą jasności.

Po arabsku "Głowa Demona", po hebrajsku "Głowa Diabła". Za to można wysnuć wniosek, że twórcy komiksów dali poprawne tłumaczenie. A o wymowę trzeba by było pytać kogoś, kto zna arabski. Jest ktoś taki na forum? Albo może ktoś kogoś spytać?

Nicolai PW
23 maja 2015, 15:02
@Alistair: Internety tak sugerują.
Co do Ra'sa to zrobiłem research i natrafiłem na tę dyskusję, w której mamy ten oto komentarz:
cweaver:
The correct arabic way is closer to 'rahs', the way Denny O'Neil (the writer who created the character) intended it to be said is 'raysh'. The the DCAU went with 'raysh', the Nolan movies went with 'rahs'.
I don't think there's really a 'correct' way, though I lean towards 'raysh' just because I figure if you invent the character you can choose how their name is pronounced.
Czyli tl;dr: Arabowie wymówiliby to "Raz", ale twórca postaci wymyślił sobie, że to będzie wymawiane "Rejsz".
Edit: Znalazłem wywiad, który wyjaśnia skąd wziął się "Rejsz":
Denny O'Neil:
My daughter asked somebody in the UCLA language department and “Raysh al GOOL” I think is what she ended up with, but it’s pronounced all over the lot. “Rahs” al Ghul I think is a common one.

Tego PW
23 maja 2015, 19:16
Generalnie zgadzam się z przedmówcami, a jako że niespecjalnie znam się na gwiazdach, postaram się opisać dosłowne znaczenie. Ra's (tak się to powinno zapisywać w popularnej transkrypcji) oznacza głowę (tak jak po polsku dosłownie i w przenośni). Trudno jest opisać wymowę tego słowa, bo ma w sobie coś, co się nazywa zwężeniem krtaniowym (to się kryje za tym apostrofem). Generalnie dla kogoś, kto nie zepsuł sobie gardła wymawianiem tego dźwięku, to słowo brzmi jak "ra y s", w którym y jest bardzo krótkie i przyduszone (albo jakby ktoś beknął wymawiając "ras").
Al-Ghul zaś znaczy ghula, demona, wampira, ifryta, złego dżina... Co tylko sobie wymarzycie, bo w świecie arabskim i muzułmańskim nigdy nie było tak dokładnego bestariusza jak w europejskim. Generalnie to zły duch, a najpoprawniejszą formą tego słowa jest forma żeńska (ghula), ponieważ ghule to w tradycji przedmuzułmańskiej dżiny-kobiety, które z natury są złe. Al- to zaimek określony, coś jak the w angielskim.
Gh wymawia się jak mocne francuskie r, a "u" w tym słowie się wydłuża (trwa około 1,5 razy dłużej niż standardowe polsie "u").

Demorator PW
23 maja 2015, 22:05
Mam pytanie Tego. Czy znasz jakąś dobrą książkę na temat kultury Arabskiej (konkretnie przed islamskiej), najlepiej w języku polskim, która mogłaby wprowadzić mnie w ten świat? Interesuję się ogólnie mitologią, a niestety na naszym rynku, zarówno mitologia, jak i religie wschodnie są traktowane po łebkach i natrafiłem tylko na opracowania zbiorowe, w których dominują opisy kultury greckiej.

Tego PW
24 maja 2015, 12:07
Niestety niespecjalnie jest podstawa pod taką książkę, bo oświeceni, nowo powstali muzułmanie ochoczo niszczyli wszystkie dzieła, z których potem można by było odtworzyć ich przedmuzułmańską kulturę. Nazywają ten czas (przed islamem) dżahilijją, czyli mrocznymi wiekami. Prawie wszystkie wiadomości o dżahiliji są czerpane z islamu, z tego, co się w nim ostało (na przykład w dużej części prawo, w pewnej części obyczajowość, pewne wierzenia).
Mógłbym polecać Ci tylko książki o islamie, w których w pierwszym rozdziale ktoś wspomina o dżahilijji, ale poza tym? Baśnie Szeherezady? Koran?
Innej mitologii prawie na pewno nie znajdziesz, a jeśli znajdziesz, to będzie co najmniej w dużej mierze wyssana z palca.
W każdym razie polecam lekturę o islamie - jest niesamowicie ciekawa dla nas, europejskich chrześcijan :)
(zabawna ciekawostka - muzułmańskie anioły, z racji występowania nieco innych ptaków w pobliżu Półwyspu, mają wielokolorowe skrzydła, a muzułmańska aureola to płonąca głowa, a nie świecące kółko/dysk.)

Alamar PW
27 maja 2015, 11:18
Nowa siedziba Ubi PL:



Powinienem teraz coś napisać na temat braku pieniędzy na tłumaczenia (w tym polską wersję strony) :P, ale zamiast tego: widzicie tam figurki Michała czy Iwana? ;) Ja też nie.

Viking PW
27 maja 2015, 13:11
Alamar:
widzicie tam figurki Michała czy Iwana? ;) Ja też nie.
Ja niestety też nie widzę, a ślepy raczej jeszcze nie jestem :p
Wnioskuję z tego, że nie lubisz niepotrzebnie przepłacać. A Twoja kolekcja jak zwykle jest imponująca. Tak z ciekawości zapytam, czy masz jakieś figurki z Warhammera 40k?

Alamar PW
27 maja 2015, 13:25
Ekhm...
Cytat:
Nowa siedziba Ubi PL

Zaś co do figurek, to nie, nie mam żadnych z WH40K, jedynie dwa elfy ze zwykłego Warhammera, które kiedyś były dołączone do Dark Omena.

Dark Dragon PW
27 maja 2015, 13:56
Za to mieli całą ścianę z Michałem ;p.

Viking PW
27 maja 2015, 14:03
Alamar:
Zaś co do figurek, to nie, nie mam żadnych z WH40K
To szkoda. Ja mam kilka, wrzucę tu zdjęcia kilku najładniejszych.








Górski PW
7 czerwca 2015, 19:34
Jeśli ktoś pomoże będe bardzo wdzięczny :D

Alamar PW
7 czerwca 2015, 19:43
aardvark
porcupine
platypus
(greater) roadrunner

Orlando Boom! PW
7 czerwca 2015, 22:08
Viking, sam malowałeś te figurki? Bardzo ładne. Dasz może zdjęcie całej kolekcji?

Viking PW
8 czerwca 2015, 00:10
@Orlando Bloom! W życiu pomalowałem tylko trzy figurki z beznadziejnym efektem. Te malował znajomy. Przyznam, że zraziłem się do tego, ale może jeszcze kiedyś spróbuję.

Moja kolekcja nie jest zbyt duża, bo od paru lat nie kupuję już figurek. Oprócz Warhammera 40k mam jeszcze kilka figurek z Władcy Pierścieni. Kiedyś wyciągne wszystko z kartonów i zrobię zdjęcie.

Alamar PW
23 czerwca 2015, 11:24
W końcu udało mi się odkurzyć i poskładać część klocków "heroesopodobnych", więc postanowiłem trochę się pochwalić:



Przede mną jeszcze z drugie tyle roboty. :P
A wszystko przez to, że ktoś kiedyś gdzieś :P wspomniał o tym, jak fajnie by mieć klocki LEGO na motywach HoMM-a.

Nicolai PW
23 czerwca 2015, 23:19
Wiesz co zrobić z tą kolekcją xD Filmik znaleziony przez ANdruta, jakby co pretensje kieruj do niego :P

Drwal PW
24 czerwca 2015, 19:42
Nie można było tego lepiej podsumować. Mam ubaw do wieczoru dzięki temu filmikowi. xD

Alamar PW
25 czerwca 2015, 10:42
@Nicolai
Chciałem to obejrzeć, ale nie dotrwałem do końca.

_________________________


A teraz cytat dnia:

"Ludzie, przejrzyjcie w końcu na oczy - Heroes VI to najlepsza część zaraz po 3."

Górski PW
25 czerwca 2015, 10:52
Nie wiem kto tak napisał, choć w pełni się zgadzam.
strona: 1 - 2 - 3 ... 50 - 51 - 52 ... 84 - 85 - 86
temat: Prywata oraz pytania różne

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel